Stereotyp zbudowany wokół męskiej sfery seksualnej sprawia, że wielu panów wstydzi się przyznać do jakichkolwiek kłopotów np. z erekcją czy też z obniżeniem libido. Czy jednak takie problemy to rzeczywiście powód do wstydu? I czy nie można sobie z nimi poradzić w naprawdę nieskomplikowany sposób? Przyjrzyjmy się tej sprawie.
Jeśli chodzi o sferę seksualną, panowie są niejednokrotnie postrzegani jako wiecznie chętni i zawsze gotowi do stosunku. Rzeczywiście do pewnego momentu tak jest, a jest to związane z poziomem testosteronu w męskim organizmie, który w wieku młodzieńczym jest najwyższy. Czas jednak mija, facet kończy trzydzieści lat, a potem czterdzieści i wkracza w tzw. “kryzys wieku średniego”. Poziom testosteronu w organizmie spada razem z możliwościami seksualnymi i libido. Bardzo szybko pojawiają się wątpliwości: “czy jestem wystarczająco dobry dla mojej partnerki?”, “czy moje niedyspozycje jej nie rozczarowują?”, “czy problem będzie się pogłębiał?”. Panowie – dobra wiadomość jest taka, że to zupełnie normalny proces i że są sposoby, by mu przeciwdziałać. Zła – że trzeba będzie trochę popracować.
Skąd te wszystkie kłopoty?
Na sprawność seksualną mężczyzn dobijających do wieku średniego ma wpływ nie tylko poziom testosteronu w ich organizmach, lecz także – a może przede wszystkim – styl życia, jakie wiodą. W dzisiejszych czasach większość mężczyzn wykonuje wypełnioną po brzegi stresem pracę siedzącą, która pochłania ich do tego stopnia, że w codziennym rytmie dnia nie mają już czasu na przygotowanie sobie zdrowego posiłku, aktywność fizyczną czy odpowiednią ilość snu. Wieloletnie życie w takim trybie lubi się mścić, a jedną z pierwszych sfer, które tę zemstę odczują, będzie właśnie sfera seksualna, np. problemy z erekcją. Zdrowe i regularne odżywianie, aktywność fizyczna (nawet trzydzieści minut dziennie) i przynajmniej siedem godzin snu na dobę to absolutna podstawa jeśli chodzi o dbanie o swoje życie seksualne po czterdziestce. Warto też dodać, że wszelkie używki (zwłaszcza papierosy i alkohol) są zdecydowanie niewskazane.
Czy jest ratunek?
Po wprowadzeniu w życie powyższych zmian, jakość naszego życia intymnego powinna znacznie wzrosnąć. Jeżeli natomiast tak się nie dzieje, warto pomyśleć o konsultacji z lekarzem. Może się okazać, że sytuacja wymaga niewielkiej suplementacji farmakologicznej, dzięki której wszystko wróci do normy. Rynek w Polsce i na świecie pełny jest bezpiecznych środków np. wspomagających potencję https://viagra.edu.pl/, których działanie zostało potwierdzone przez setki użytkowników. Większość leków tego typu dostępnych bez recepty to środki oparte na bazie wyciągów ziołowych, przez co pozbawione są jakichkolwiek działań ubocznych. Istnieją jednak silniejsze leki chemiczne, które na pewno pomogą, gdy sytuacja okaże się nieco cięższa. Przede wszystkim jednak należy przestać się wstydzić, bo w tym wieku kłopoty ze sferą seksualną to rzecz naturalna. Najważniejsze, że da się im przeciwdziałać.