Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? 

Marzysz o wybudowaniu własnego domu? Masz już idealny projekt i jedyne czego Ci brakuje to działki? Ziemia pod budowę domu jest równie ważna, co sama nieruchomość. Praktyka oraz doświadczenie pokazuje również, że wybór odpowiedniej działki wcale nie jest prostym zadaniem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki budowlanej? 

Lokalizacja działki budowlanej 

Bez wątpienia jednym z ważniejszych czynników przy wyborze działki budowlanej jest jej lokalizacja. Od miejsca położenia gruntów będzie zależeć między innymi cena. Im dalej działka będzie znajdować się od centrum miasta, tym cena będzie niższa. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy położenie działki jest w praktycznym miejscu. Co sprawdzić? Na pewno odległość od sklepów, aptek, szkół (lub innych placówek nauki) i oczywiście pracy. Decydując się na wybudowanie domu, musimy liczyć się z dłuższymi dojazdami. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu korzystania z samochodu, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na komunikację miejską. 

Warto także obejrzeć działkę dokładnie z każdej strony. Przejść się po sąsiadach i wypytać nieco o okolicę. Pamiętaj, że sąsiedzi również mają duży wpływ na to, jak później będzie się nam żyło. Dowiedz się także, czy w okolicy nie ma większych fabryk lub nielegalnego wysypiska śmieci. Warto pamiętać o tych aspektach jeszcze przed zakupem ziemi.  

Topografia działki budowlanej 

Oprócz lokalizacji działki budowlanej, bardzo ważna jest jej topografia. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ukształtowanie terenu. Czy jest płaskie, a może lekko górzyste? Od tego będą zależeć przyszłe fundamenty. Istotną kwestią jest także to, czy działka leży na terenach zalewowych, posypowych lub pochyłych. Od razu możemy podpowiedzieć, że takich terenów warto unikać, ponieważ wiążą się z dużym ryzykiem zniszczenia nieruchomości. Wiele ciekawych ofert działek budowlanych, w dobrych lokalizacjach i korzystnych cenach znajdziesz na https://www.lento.pl/dzialki-budowlane.html

Działka budowlana a stan zadrzewienia 

Wybierając działkę budowlaną, koniecznie zwróć uwagę na stan zadrzewienia. Oczywiście są one nieodłącznym elementem każdej działki i nie chodzi o to, żeby kupić ‘łyse pole’. Warto jednak wiedzieć, że wycięcie drzewa wymaga pozwolenia. I tak każde drzewo z osobna. Dlatego jeżeli wybierzemy działkę o dużym zalesieniu z myślą o budowie domu, to w przyszłości możemy mieć niemały problem. Oprócz tego, że pisanie składanie pism o pozwolenie na wycinkę jest czasochłonne, to musimy liczyć się także z odmową. A ta może skutecznie pokrzyżować nasze plany. Dlatego wybierając działkę budowlaną, trzeba myśleć na zapas.