Trądzik atakuje nie tylko twarz

Trądzik atakuje nie tylko twarz

Trądzik to schorzenie, które atakuje nie tylko naszą twarz. Bardzo często, szczególnie młodzi ludzi zmagają się z trądzikiem na plecach. Choć mogłoby się wydawać, że to mniej kłopotliwy problem, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Trądzik na plecach może być tak samo uciążliwy i być powodem kompleksów, jak wykwity skórne na twarzy. Jednak, gdy dość wcześnie zaczniemy w odpowiedni sposób działać, wówczas zapobieganie trądzikowi, nawet na plecach, może przynieść oczekiwane rezultaty.

Skąd się bierze trądzik na plecach?

Trądzik na plecach powstaje dokładnie z takich samych powodów, z jakich powstaje trądzik na twarzy. Jego przyczyną są zatem hormony płciowe, które największą aktywność wykazują w okresie dojrzewania. Hormony, które wpływają na gruczoły łojowe, powodują ich wzmożoną pracę. Skutkuje to wydzielaniem nadmiernej ilości łoju, co w konsekwencji doprowadza do łojotoku. Łój, który gromadzi się w nadmiarze w ujściach gruczołów zaczyna zalegać, powodując zaczopowanie. Na skutek działania bakterii, powstają pierwsze zaskórniki, które dzielą nas o krok od trądziku.

Nie dopuść do łojotoku

By zapobiegać trądzikowi, nie należy zatem dopuścić do sytuacji, w której będziemy mieć do czynienia z łojotokiem. O ile w przypadku zapobiegania łojotokowi na twarzy było łatwo, w przypadku trądziku na plecach tak łatwo już nie jest.

Kuracja drożdżami

By nie dopuścić do łojotoku można zastosować drożdżową kurację. Drożdże skutecznie normalizują pracę gruczołów łojowych. Ponadto taka kuracja niezwykle korzystnie wpłynie na stan naszych paznokci oraz zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów. Drożdże zawierają w swoim składzie moc witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W drożdżach znajdziemy mnóstwo łatwo przyswajalnego białka. Ponadto drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B i cynku.

By zapobiec trądzikowi na plecach, warto od czasu do czasu skorzystać z kąpieli w drożdżach. Gdy łojotok daje się we znaki, wówczas kąpiele można wykonywać codziennie, by nie dopuścić do pojawienia się wykwitów skórnych. Kąpiel taka polega na przygotowaniu roztworu z drożdży, a następnie wlanie go do wody. By sporządzić prawidłowy roztwór, który przyniesie efekt, należy jedną kostkę drożdży piekarniczych rozpuścić w jednym litrze wody, a następnie to wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać około piętnastu minut.

Alternatywą kąpieli drożdżowej jest przygotowanie specjalne mikstury do picia. Należy jednak pamiętać, że zanim wypijemy taki drożdżowy napój, należy koniecznie drożdże „unieszkodliwić”, czyli zalać je wrzątkiem. Około trzy dekagramy drożdży piekarniczych należy rozkruszyć, a następnie zalać gorącym mlekiem (od razu zdjętym z ognia) albo wrzącą wodą. Napój możemy spożyć jednak dopiero po wystudzeniu. Taki napój można pić sporadycznie albo też – gdy jesteśmy w grupie ryzyka – mamy skłonności genetyczne – kuracja może trwać kilkanaście dni. Trzeba jednak pamiętać, że po pięciu dniach regularnego spożywania napoju należy zrobić ośmiodniową przerwę.

Choć nie próbowałam, można jednak zaryzykować i wykonać maseczkę drożdżową, a nuż pomoże? Wystarczy, że rozkruszymy pół kostki drożdży piekarniczych, a następnie zmieszamy z ciepłą wodą bądź mlekiem. Musimy uzyskać papkę, którą następnie nakłada się na plecy. Po wyschnięciu specyfiku, należy go wetrzeć, wykonując koliste ruchy. Gdy maseczka się skruszy, jej resztki należy zmyć najpierw ciepłą, a potem zimną wodą.

Jeżeli ktoś nie lubi eksperymentów może zakupić gotowe drożdże w tabletkach. Są one dodatkowo wzbogacone miętą, pokrzywą, bratkiem, melisą. Pozbawione są też charakterystycznej goryczy.

Stosuj peelingi

Skoro peelingi skutecznie zapobiegają trądzikowi na twarzy, dlaczego miałyby nie zapobiec wykwitom na plecach? Dobre będą peelingi gruboziarniste, które pozbawią nas martwych komórek naskórka.

Zdrowe odżywianie też ważne

Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się z informacją, że niedobory (a jeszcze gorzej, jak braki) niektórych składników mineralnych oraz witamin sprzyjają trądzikowi. W przypadku zapobiegania trądzikowi na twarzy zaleca się podawanie suplementów diety albo uzupełniania niedoborów składników odżywczych w sposób naturalny, jedząc owoce i warzywa. Podobnie jest z zapobieganiem trądziku na plecach. Jeżeli nie chcemy dopuścić do jego powstania, wówczas koniecznością jest wzbogacenie diety o witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B czy cynk.

A gdy trądzik się pojawi?

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że trądzik jednak się pojawi. Ma to szczególnie miejsce, gdy mamy do tego predyspozycje genetyczne. Wówczas nie należy panikować, lecz zacząć stosować odpowiednią kurację. W początkowej fazie w zupełności wystarczą dobre i polecane preparaty (na przykład Acnezine z zawartością nadtlenku benzoilu). Jeżeli początkowo zbagatelizowaliśmy problem, licząc że sam minie, niezbędna może okazać się wizyta u dermatologa. Specjalista dobierze odpowiednią kurację, która nie tylko wyleczy trądzik, ale dodatkowo zapobiegnie powstawaniu blizn po trądziku.