Jak wybrać aromatyczną kawę do ekspresu?

Jak wybrać aromatyczną kawę do ekspresu?

Gorzka, kwaśna czy umiarkowana? Mocna czy słaba? Mowa oczywiście o kawie i jej smaku. Co osoba, to inne preferencje. Jednak to, co kawa powinna mieć wspólnego to wysoka jakość. Jednak smak samego napoju nie wynika tylko z jakości ziaren, ale także ze sposobu ich przygotowania. Jak wybrać aromatyczną kawę do ekspresu?

Kawa do ekspresu – ziarnista czy mielona?

Wybór kawy do ekspresu wcale nie jest taki prosty. A tym bardziej oczywisty. Na to czy zdecydujemy się na kawę ziarnistą czy mieloną, wpływ będzie mieć rodzaj naszego ekspresu. Niektóre modele mają wbudowane młynki do kawy. Wsypujemy całe ziarna, a ekspres sam mieli je na proszek. Jeżeli właśnie taki ekspres posiadamy, to wybór powinien być oczywisty. Ziarna kawy dłużej zachowują świeżość i są bardziej aromatyczne niż kawa mielona. Warto także pamiętać, że całe ziarna należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jaką kawę wybrać? Do najwyższej klasy należy kawa Salwador 1kg. Ziarna są aromatyczne i pochodzą z wysokogórskich upraw. Mają smak karmelowo-czekoladowy z owocową nutą.

Jeżeli nie posiadamy ekspresu z wbudowanym młynkiem, to warto go dokupić. Wcale nie musimy być skazani na kawę mieloną. Ziarna kawy zmiel w młynku ręcznym lub elektrycznym, a następnie wsyp do specjalnej przedziałki w ekspresie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kawy?

Kupując kawę, nie warto oszczędzać. Oczywiście nie musimy kupować najdroższych produktów, ale warto sięgnąć po te z wyższej półki. Jakość ziaren bez wątpienia przekłada się na smak kawy. Bardzo ważny jest także sam proces palenia ziaren. Do najszlachetniejszych gatunków możemy zaliczyć Arabicę. Dla osób, które lubią delikatne smaki, polecamy ziarna krótko palne, czyli jasne. Natomiast dla fanów mocnego smaku najodpowiedniejsza będzie kawa ciemno-palona.

Wybierając kawę do ekspresu, zwróć uwagę także na datę wypalania ziaren. Im kawa jest świeższa, tym będzie lepsza. Poza tym możemy ją wtedy także dłużej przechowywać. Aromat ziaren i ich walory smakowe z czasem się ulatniają. Dlatego zwróć uwagę nie tylko na datę, ale także na odpowiedni sposób przechowywania.

Istotnym elementem przy wyborze kawy jest również region pochodzenia ziaren. Krzewy kawowca są wymagające w uprawie i niezwykle delikatne. Najlepiej czują się regionach międzyzwrotnikowych i górskich, porośniętych rzadkim lasem. Najlepsza kawa pochodzi z upraw, które znajdują się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Taka właśnie jest aromatyczna kawa Salwador 1 kg.