Zakup domu do remontu. Czy można kupić go na kredyt?

Kupno domu do remontu, to wydatek mniejszy niż zakup domu gotowego do zamieszkania. I jednak w tym przypadku może okazać się, że bardzo rozsądnym wyjściem jest kredyt hipoteczny. Przy domach gotowych i w świetnym stanie nie ma problemu z uzyskaniem kredytu, pod warunkiem oczywiście odpowiednich zarobków i dobrej historii kredytowej. W przypadku domów do remontu procedura starania się o kredyt jest nieco inna, ale i w tym przypadku kredyt można otrzymać. Co więcej, może to być kredyt zarówno na zakup domu jak i na jego remont.

Kredyt na dom do remontu

Warto mieć świadomość, że kupno domu na kredyt oznacza jedno. Do chwili spłaty kredytu w całości, dom tak naprawdę może szybko stać się własnością banku. Z tego powodu zostaje ustanowiony zastaw hipoteczny, a w księdze wieczystej nieruchomości dokonuje się odpowiednich notatek. W przypadku problemów ze spłatą kredytu, bank może przejąć dom w celu jego sprzedaży. Żaden bank nie udzieli jednak kredytu na dom do remontu, na dom, którego stanu nie zna. Starając się o kredyt na zakup i remont domu, z całą pewnością konieczne będzie przedstawienie pełnej dokumentacji domu, w tym dokumentacji fotograficznej. Konieczne także będzie przedstawienie wyceny kosztów remontu, sporządzonej przez firmę, która będzie go wykonywać. Bankowi zależy na nieruchomości, którą w przypadku problemów kredytobiorcy ze spłatą kredytu, będzie mógł szybko sprzedać, więc przed udzieleniem kredytu może zażądać wykonania określonych prac na terenie nieruchomości – na przykład posprzątania gruzu czy usunięcia zarośli.

Remont należy wykonać zgodnie z ustaleniami

Decydując się na kredyt na zakup domu i także jego remont, trzeba pamiętać, że ten remont rzeczywiście musi być wykonany i to dokładnie tak, jak to było określone w dokumentacji złożonej przy staraniu się o kredyt. Może tak być, że sam kredyt na remont będzie wypłacany etapami, po skończeniu danej części prac, bank wypłaci pieniądze na kolejną część remontu, uprzednio sprawdzając czy wcześniejsze prace były wykonane.

Dokumenty potwierdzające remont domu są istotne

Przy remoncie domu, finansowanym pieniędzmi z kredytu, nie ma możliwości zlecenia prac remontowych osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej. Wszystkie prace powinny być potwierdzone umową i rachunkiem potwierdzającym ich koszt. Oczywiście i zakup materiałów budowlanych związany jest z koniecznością uzyskania faktur za zakup. Taka dokumentacja jest bardzo ważna, bowiem bank może chcieć ją zobaczyć i sprawdzić czy pieniądze z kredytu zostały wydane we właściwy sposób.

Zakup i remont domu nie zawsze jest niskim kosztem. Śmiało jednak można starać się o odpowiedni kredyt hipoteczny, kupić wymarzony dom, wykonać niezbędne prace remontowe, a sam kredyt spłacać zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie kredytowej.

Dodaj komentarz