Długi u znajomych, niespłacone pożyczki, wezwania komornicze… Brzmi nieciekawie i jest skrajnie niebezpieczne dla naszych finansów. Nie warto narażać się na stres i nieprzespane noce. Najlepiej unikać pożyczek i żyć na poziomie odpowiadającym zarobkom. Natomiast ci, którzy znaleźli się w już w takiej sytuacji i ich przyszłość nie wygląda pewnie, powinni szybko zareagować.
Pierwsze kroki w walce z długami
Uświadom sobie swój problem. Często ludzie nawet nie wiedzą, ile wynosi ich zadłużenie, u kogo są zapożyczeni, jakie mają wydatki a jakie zarobki. Nie pożyczaj dalej, zacznij żyć za pieniądze, które realnie posiadasz. Życie ponad stan i na kredyt nie jest ani wiarygodne, ani wygodne. Ustal wartość Twojego zadłużenia i zrozum powagę sytuacji. Krok drugi – ułóż realny plan walki z wrogiem – długami. Nie bój się poinformować ludzi, u których długo zalegasz z pieniędzmi, że o tym pamiętasz i działasz w tej sprawie. Uspokoi to Twoją głowę i innych. Jesteś panem swojego budżetu. Ustal jakimi dochodami dysponujesz każdego miesiąca i jakie posiadasz stałe wydatki. Jeżeli po odjęciu wydatków od dochodów okazuję się, że nic nie zostaje, a nawet brakuje, to znaczy, że albo wydajesz za dużo, albo zarabiasz za mało. Jako stałe wydatki w pierwszej kolejności powinno uwzględniać się długi. Dlaczego? Po to, aby spłacić je jak najszybciej i nie tracić pieniędzy na dodatkowe odsetki. Kiedy wiesz już to wszystko, podejmij decyzję: ograniczasz wydatki lub znajdujesz nowe źródło dochodu. W większości przypadków prościej będzie ograniczyć, dlatego wyszukaj wszystkie możliwe sposoby, aby zminimalizować wydatki. Zawsze staraj się coś odłożyć, nawet małe sumy. Jeżeli jakiegoś miesiąca znów nie dopnie Ci się budżet, będziesz mógł użyć pieniędzy odłożonych, a nie uciekać się do pożyczek. W przypadku dużych długów warto nie tylko uciąć wydatki, ale i pozyskać pieniądze. Każdego miesiąca planuj budżet dla miesiąca, który nastąpi. Możesz już zacząć zarządzać swoimi długami!
Jak nie robić sobie zadłużeń?
Podstawą bezpieczeństwa finansowego jest tak zwana “poduszka bezpieczeństwa”. Są to środki dzięki, którym możemy nie pracować 3,6 lub 9 miesięcy. Jest to konieczne w przypadku braku stałej pracy, utrzymywaniu rodziny lub dla własnego komfortu psychicznego. Zarządzając swoimi finansami świadomie, warto najpierw spłacić kredyty, zadłużenia, zbudować poduszkę finansową, określić wydatki stałe, nieregularne, dopiero później można zacząć oszczędzać i inwestować. Świadomość finansowa może uchronić nas przed niechcianymi zadłużeniami.