W co najczęściej inwestują Polacy?

W co najczęściej inwestują Polacy?

Od kilku lat mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym i finansowym. Sytuacja taka rodzi wiele problemów, przed którymi stajemy każdego dnia.

Oprócz problemów w pracy lub ze znalezieniem nowej, lepiej płatnej pracy często zastanawiamy się jak ulokować dotychczasowe oszczędności, aby nie stracić, a być może jeszcze coś zarobić?

Najpopularniejsze formy inwestowania w Polsce

Ankieta przeprowadzona wśród reprezentatywnej grupy Polaków wskazała, że w czasach kryzysu najchętniej zainwestowalibyśmy pieniądze w nieruchomości (40%), lokaty bankowe (27%) i złoto inwestycyjne (24%). Pozostałe wskazania ankietowanych według ilości głosów to biżuteria, dzieła sztuki, obligacje, diamenty i jednostki funduszy inwestycyjnych. Bardzo daleko w tym zestawieniu plasują się akcje spółek giełdowych, co pokazuje jak bardzo zmieniło się nastawienie Polaków do kwestii inwestowania po bessie rozpoczętej w 2007 roku. W latach 2003-2007 to właśnie w akcjach najchętniej lokowaliśmy pieniądze, bezpośrednio lub za pomocą funduszy inwestycyjnych.

 Nieruchomości

Przyjrzyjmy się proponowanym przez ankietowanych kierunkom inwestycji. Nieruchomości – po pierwsze, aby w nie zainwestować potrzeba sporej gotówki oraz znajomości reguł rządzących rynkiem. Poza tym przez lata utarło się, że na nieruchomościach nie można stracić. Czy na pewno? Obecny kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się od „złych” kredytów udzielanych pod hipotekę, co spowodowało drastyczne spadki na rynku nieruchomości. W Polsce w ostatnim roku ceny nieruchomości spłacają. Wydaje się, że jednak nie jest to najlepsza forma inwestycji dla przeciętnego Polaka – jest droga, wymaga znajomości rynku i obarczona jest sporym ryzykiem.

Lokaty bankowe

Drugie miejsce w rankingu zajęła lokata bankowa. Najlepsza lokata oprocentowana jest w tej chwili na ok. 6-7% w skali roku. Nie jest to inwestycja, dzięki której staniemy się milionerami, jednak jest bezpieczna i gwarantuje ochronę kapitału w trudnych czasach kryzysu. Oprocentowanie lokat w tej chwili jest bardzo korzystne i jeżeli ktoś zastanawia się nad ulokowaniem swoich pieniędzy właśnie w tej formie inwestycji powinien dobrze przejrzeć dostępne na rynku oferty i szybko decydować się na podpisanie umowy. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej na kilku następnych posiedzeniach będzie obniżać stopy procentowe, co spowoduje spadek oprocentowania lokat. Szukając dobrej oferty, można skorzystać z serwisów oferujących porównanie lokat. Bardzo przydatna rzecz, dla osób nie siedzących na co dzień w inwestycjach.

Alternatywne inwestycje

Pozostałe wskazania to przede wszystkim dzieła sztuki i metale szlachetne. Inwestowanie w metale szlachetne może być ciekawą alternatywą, ale ich fizyczny zakup obciążony jest sporą prowizją. Dzieła sztuki? Ta dziedzina wymaga doskonałej znajomości branży. Najlepsze lokaty bankowe są bezpieczne i nie najgorzej oprocentowanie, właśnie dlatego to one są moim subiektywnym zwycięzcą na najlepszą formę inwestycji w czasie kryzysu.