10 pomysłów na pracę dla młodej mamy

Mówią, że urlop macierzyński to też praca, ale szefa trzeba nosić na rękach. Coś w tym jest, bo choć nie trzeba wstawać codziennie na dźwięk budzika i spędzać ośmiu albo więcej godzin wykonując określone zadania służbowe, to jednak trzeba działać na pełen etat i to 24-godzinny. Nie zniechęca to jednak wielu mam do tego, aby realizowały się zawodowo. Jakie zawody są najlepsze dla mam, które nie chcą lub z różnych powodów nie mogą rozstać się z maluchem? Sprawdźmy!

1. Mama na dwa etaty

Jednym z nich jest opieka nad twoim maluchem. A drugim? Opieka nad drugim dzieckiem! Praca jest na pewno wymagająca i bardzo absorbująca, ale jest to praca, którą i tak na co dzień wykonujesz. Niektóre czynności trzeba będzie robić podwójnie, ale są też plusy tego zajęcia ? starsze dzieci będą mogły przez chwilę pobawić się same, co będzie korzystne dla całej waszej trójki.

2. Mama na korkach

Oczywiście w roli nauczycielki. Korepetycje z matematyki czy angielskiego wciąż cieszą się popularnością. Plus jest taki, że jesteś w domu, bo uczeń dojeżdża do ciebie i masz elastyczność w ilości godzin w ciągu tygodnia, które możesz poświęcić na pracę. Jeśli nie chcesz uczyć przedmiotów, możesz szkolić z jakiejś umiejętności. Grasz na gitarze albo rysujesz? Ogłoś, że udzielasz lekcji dla początkujących.

3. Fotografia i grafika

Nawet jeśli nie jesteś mistrzem photoshopa ? nic straconego. Zapotrzebowanie na profesjonalne zdjęcia i graficzne umiejętności jest ogromne. Jeśli się tym interesujesz, pielęgnuj warsztat, douczaj się i ćwicz. Możesz dzięki temu łączyć przyjemne z pożytecznym, np. fotografować przyrodę na spacerach z dzieckiem i swoje dzieła odsprzedawać np. blogerom. Pamiętaj, że grafika to nie tylko przerabianie zdjęć. Nawet jeśli nie masz pomysłu na szlifowanie talentu, możesz zaczynać od robienia np. plakatów informacyjnych dla schronisk w formie wolontariatu.

4. Mistrz domowej kuchni

A jeśli kochasz gotować i piec ? możesz zostać Masterchefem dla swojej rodziny! Zastanawiasz się, jak możesz na tym zarobić? Gotuj, piecz i rób z tego fotorelacje. Dodawaj przepisy na bloga, umieszczaj zdjęcia i własne pomysły kulinarne. Warto też wysłać swoje portfolio (przepisy, filmiki i zdjęcia) na już istniejącą stronę. Być może administrator będzie zainteresowany długofalową współpracą.

5. Krawcowa od ręki

Umiesz szyć lub przerabiać ubrania? A może umiesz szydełkować? Ogłoś się jako krawcowa, która robi przeróbki od ręki w wyznaczonym terminie oraz stwórz kilka zabawnych kompletów dla dzieci i wystaw je na targach z ręcznie robionymi artykułami lub na aukcjach internetowych. Zabawne, ręcznie robione czapeczki z uszkami i szaliki to zimowy hit.

6. Włosy, cera i paznokcie

Jeśli potrafisz te trzy rzeczy doprowadzić do porządku, pracę w domu masz od ręki. Fryzjerka, kosmetyczka czy wizażystka są zawsze potrzebne i nawet w mniejszych miejscowościach czy na małych osiedlach znajdą się klientki. Możesz ścinać, czesać na różne okazje, nakładać farbę, robić paznokcie żelowe, wykonywać makijaż wieczorowy. Jeśli będziesz dobra w tym, co robisz, wieść o tobie się rozejdzie, a ty zaczniesz tworzyć swój mały salonik.

7. Ekspert i doradca

Jako mama na pewno jesteś w czymś świetna. Kurs i certyfikat doda ci pewności siebie. Możesz zostać doradcą laktacyjnym, doradcą do spraw wiązania chust albo znawcą w swojej specjalności, np. tematyce ekologicznej. Dzięki temu zatrudnić się możesz jako ekspert na spotkaniach i szkoleniach albo zdalnie ? jako autor poradników na strony internetowe.

8. Dekorator i stylista

Jeśli masz wyczucie stylu i śledzisz najnowsze trendy w modzie albo w dekoracji wnętrz, przygotuj własne projekty, załóż swój fanpage i przyciągaj fanów. Nie musisz mieć bagażu doświadczeń za sobą. Rób to, co lubisz, ludzie z prawdziwym talentem i pasją szybko zostaną zauważeni.

9. Marketing lub telemarketing

Brzmi poważnie, ale to wcale nie musi być praca dla doświadczonego ekonomisty. Wiele firm zapewnia służbowy komputer i telefon ? urządzenia, z których możesz korzystać z domu, a więc wykonywać swoją pracę zdalnie. Możesz pracować na infolinii lub dzwonić z ofertami do klientów. Jeśli nie chcesz pracować jako telefonistka, skorzystaj z innej formy marketingu, np. prowadzenia firmowych profili na facebooku czy reklamowania produktu w sieci.

10. Tłumaczenia, korekta i pisanie

Dziennikarstwo, copywriting, korekta artykułów na strony internetowe lub prac dyplomowych to dobra propozycja dla wszystkich humanistek. Strony www rosną jak grzyby po deszczu, a ich administratorzy szukają ludzi, którzy piszą, tłumaczą, redagują. Możesz opiniować produkty i pisać o nich recenzje ? na swoją stronę lub dla kogoś. Prace redakcyjne mogą się okazać bardzo rozwijającym zajęciem.

Dodaj komentarz