Kryminalistyka – dziedzina coraz bardziej obszerna i rozległa. Kojarzy nam się z miejscem przestępstw i filmami, gdzie Panowie w odblaskowych kamizelkach zbierają materiał dowodowy. Wraz z rozwojem nauki, rozwija się też kryminalistyka i jej metody. Powstaje też coraz więcej uczelni, które oferują takie studia, które umożliwiają rozpoczęcie kariery jako technik kryminalistyki. Na takich studiach poznaje się wiedzę m.in. z zakresu medycyny. Studia technik kryminalistycznych są niewątpliwie ciekawe, ale także bardzo trudne i wymagające. Kto zatem może zostać technikiem kryminalistyki i na czym polega ten rodzaj pracy?
Na czym polega praca technika kryminalistyki
Policja otrzymuje zgłoszenie, które zostaje przyjęte. Na miejscu zbrodni lub przestępstwa zawsze, poza policjantami, pojawiają się technicy, których zadaniem jest zebranie dowodów. Są one jednak obiektywne. Technik nie interpretuje winy, nie szuka winnego. Zbiera on dowody i analizuje, szuka śladów i je zabezpiecza, a następnie dokumentuje. To bardzo odpowiedzialna praca, ponieważ od jakości zebranych dowodów zależy być może to, kto zostanie skazany lub jak szybko zostanie odnaleziony właściwy przestępca.
Warto zaznaczyć, że praca technika nie jest prosta. Poszukiwania i zbieranie dowodów nie są łatwe i jeśli kojarzą się z tym, co w telewizji, to błąd. W popkulturze mamy m.in. Sherlocka Holmesa, którego czujne oko wyłapywało wszystko, w dosłownie kilka minut. W rzeczywistości samo zbieranie śladów trwa dużo dłużej i często potrzeba do tego nie jednego, a kilku techników.
Kto może zostać technikiem kryminalistyki
Jedno jest pewne – nie każdy może być technikiem kryminalistyki. Nie jest to praca dla każdego. Jeśli dany człowiek ma słabe nerwy, nie jest odporny psychicznie, to taka praca może bardzo mu zaszkodzić. Technik kryminalistyki najczęściej widzi bardzo drastyczne ujęcia, które mogą na niego wpłynąć. Są to zmasakrowane ciała, części ciał lub ich fragmenty. Ze skrupulatnością trzeba sfotografować takie miejsce i zebrać z niego dowody. Tutaj nie ma miejsca na skruchę lub moment zawahania.
Osoba, która chce pracować jako technik, powinna przede wszystkim mieć stalowe nerwy. Nie może wahać się i musi być opanowana, ponieważ nerwy albo załamania w takiej pracy nie mogą występować. taka osoba nie może przerazić się widoku krwi czy przykrego zapachu. Czasem na miejscu zbrodni trzeba wąchać m.in. rozkładające się zwłoki.
Technik kryminalistyki a policjant
Czy technik kryminalistyki to policjant? W Polsce mamy takie prawo, że tak. Każdy, kto chce pracować jako technik, musi zostać policjantem, ponieważ bez tego tytułu nie może pracować w tym zawodzie. Wiąże się to z tym, że musi przejść testy sprawnościowe i psychologiczne. Trzeba skończyć szkołę policyjną, aby móc zostać technikiem. Trzeba też zdobyć specjalistyczną wiedze, którą można nabyć na odpowiednich studiach, które dają narzędzia i wiedzę do tego, by ten zawód móc uprawiać.
Technik, co ważne, nie bierze udziału w samym rozwikłaniu sprawy przestępstwa. Jego zadaniem jest zebranie dowodów i opisanie ich. Takie zadanie jest bardzo odpowiedzialne, jednak sam technik typowo policyjną praca się nie zajmuje. Nie ściga przestępców po ulicach. On szuka na nich dowodów, a nie ich tropi osobiście. Technik z policjantem muszą ściśle współpracować, ponieważ od tej współpracy zależy to, jak szybko rozwiążą daną sprawę i złapią odpowiedniego przestępcę.
Zarobki technika kryminalistyki
Widełki są różne i zależą w dużej mierze od tego, jakie ma się doświadczenie. Średnio zarabia on 4950 zł brutto miesięcznie. Z wiekiem i doświadczeniem, takie zarobki rosną, ponieważ wiedza się poszerza. Warto zaznaczyć, że technik uznany, z doświadczeniem, który się cały czas szkoli i doszkala ma większe szanse na otrzymanie awansu. Taki technik z powodzeniem może iść do przełożonych i poprosić o podwyżkę. Jego wiedza i doświadczenie są bardzo cenne.
Technikiem kryminalistyki nie może zostać każdy, ponieważ jest to praca bardzo trudna i wyczerpująca, należy dobrze się zastanowić, czy chce się ją robić. Technik to osoba, która będzie widziała dramatyczne sceny przestępstwa, zmasakrowane ciała i wiele innych, patologicznych rzeczy. Taki technik musi mieć stalowe nerwy i nie może zbytnio brać do siebie tego, co widzi, ponieważ przez to może mieć problemy emocjonalne. Czasem widok będzie bardzo drastyczny, ale warto mieć jakiś wentyl bezpieczeństwa w postaci hobby. Przydatną cechą też jest utrzymanie dystansu, który pomoże w poradzeniu sobie z tym, co można zobaczyć.