Życie bywa nieprzewidywalne. Człowiek z wiekiem nabywa doświadczenia życiowego i zaczyna posiadać inne priorytety. Pierwszym etapem dojrzałości / dorosłości może być wystąpienie w związek małżeński, następnie zostanie rodzicami. Możemy zauważyć wtedy jak drastycznie w przeciągu kilku lat zmieniło nam się życie, ile przybyło obowiązków. Porównując cele i marzenia młodzieńcze z pewnością możemy stwierdzić że zmieniły się one nie do poznania. Niegdyś planowaliśmy spontanicznie wyjazdy, wieczory ze znajomymi, kupno sportowego samochodu. Obecnie, staliśmy się bardziej odpowiedzialni, stateczni, mamy na uwadze to, że odpowiadamy nie tylko za siebie ale również swoją najbliższą rodzinę, dzieci. Nasze plany stały się długofalowe, stawiamy na oszczędzanie i zapewnienie bezpieczeństwa i stabilność finansową. Jeżeli o kwestie bezpieczeństwa chodzi, często decydujemy się na posiadanie tak zwanej poduszki bezpieczeństwa. Może ona występować w różnych formach: domowych oszczędności, inwestycji w nieruchomości lub inne trwałe aktywa czy ubezpieczenia. Oprócz comiesięcznego odprowadzania obowiązkowych składek, które w naszej ocenie nie są wystarczające, szukamy innego sposobu zabezpieczenia swojej przyszłości i przyszłości dzieci. Z wiekiem zaczynamy dostrzegać jak wiele niebezpieczeństw czyha na nas każdego dnia. Świadomi wszystkich tych zagrożeń i ich konsekwencji, często decydujemy się na zakup dodatkowego ubezpieczenia. Może okazać się to nie lada wyzwaniem, ponieważ branża ubezpieczeniowa oferuje bogatą ich ofertę. Statystyczny Polak może czuć się zagubiony i przytłoczony nadmiarem ofert i nie być w stanie wybrać dla siebie odpowiedniej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę ubezpieczeń, które w naszej ocenie mogą okazać się niezwykle przydatne dla każdego. Oto one:
Wszystko o ubezpieczeniach.
Jest to sposób finansowego zabezpieczenia najbliższych osób w przypadku naszej śmierci. Występować może ona w formie tradycyjnej (ochrony finansowej bliskich) oraz z opcją inwestowania. W przypadku jej podstawowej funkcji ochronnej, wykupując polisę uprawiamy jednocześnie wybrane przez nas osoby do wypłaty pieniędzy po naszej śmierci. Wszystkie jej warunki łącznie z okresem i sumą ubezpieczenia ustalane są indywidualnie przez obie strony. Istnieje także możliwość zawarcia dodatkowej umowy, która będzie nas uprawiała do uzyskania pomocy finansowej w razie naszej choroby lub wypadku, który uniemożliwi nasz powrót do pracy. Środki te mogą być wykorzystane na opłacenie stałej opieki zdrowotnej. Mało kto wie, że podczas obowiązywania zawartej już umowy polisowej możemy zmieniać okres jej funkcjonowania lub dodawać osoby, które będą objęte ochroną. Opcją ta świetnie się sprawdzi dla każdego z nas, ponieważ w jesteśmy w stanie przewidzieć zdarzeń losowych. Polisa na życie jest jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia siebie i bliskich wybieraną przez Polaków ze względu na gwarancję wypłacalności.
Dla kontrastu ubezpieczenie turystyczne nie jest już tak popularną formą ochrony w kraju. Ze względu na jego specyfikację zapewnia ona szerszą ochronę podczas podróży zarówno w Polsce jak i za granicą. Obejmuje ono świadczenie z tytułu opóźnionego samolotu, kradzieży bagażu lub bagażu podróżnego, rehabilitacji po wypadku, który wydarzył się podczas podróży czy leczenia za granicą. Jednak wybór takiego ubezpieczenia może okazać się nie taki prosty. Niezwykle ważna jest maksymalna wartość ewentualnych świadczeń określona w umowie ubezpieczeniowej. Często placówki podsuwają nieświadomym klientom umowy, na których widnieje niewystarczająca kwota świadczeń, która nie pokryje w całości kosztów. Ubezpieczenie turystyczne może zaczynać się od kilkudziesięciu złotych za osobę. Wszystko to jest uzależnione od rodzaju podróży czy miejsca docelowego. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w stanie wszystkiego zaplanować, łącznie z ewentualnymi przeciwnościami losu. Warto zatem, wybierając się na urlop zabezpieczyć siebie, osoby z nami podróżujące oraz rzeczy osobiste przed nieprzyjemnymi sytuacjami.
Będąc rodzicami staramy się zapewnić dzieciom spokojne i harmonijne dzieciństwo. Jednocześnie bierzemy pod uwagę ich przyszłość, będąc świadomymi, że kiedyś może nas zabraknąć. Start młodego człowieka w dorosłe życie to nie lada wyzwanie. Bardzo ważne jest, by w tym intensywnym czasie otrzymał od nas wsparcie materialne. Może to pozwolić mu kontynuować naukę, rozwijać pasję, zainwestować, poszerzać horyzonty. Finalnie kosztów tego ubezpieczenia my, jako rodzice możemy znacząco nie odczuwać. Dzieje się tak za sprawą regularności wpłat. W zależności od warunków umowy posagowej, systematyczne wpłaty (zazwyczaj określona jest minimalną kwota 100 zł miesięcznie) zaowocują imponującą kwotą końcową. O istnieniu takiej formy zabezpieczenia nasze dziecko wcale nie musi wiedzieć, ponieważ jest ona świetnym pomysłem na prezent z okazji ukończenia szkoły czy uzyskania pełnoletności. Warunki owej umowy są stosunkowo elastyczne. Mamy opcję określenia czasu jej obowiązywania (lecz nie dłużej niż 25 lat), miesięcznej raty, konkretnych warunków jej zawarcia. Pamiętajmy jednak, że rodzic planujący zawarcie takiego ubezpieczenia nie może być starszy niż 60 lat z powodu ryzyka jej niespłacalności. Obecnie, na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje kilka placówek, które oferują polisę posagową. Ich oferty mogą się nieznacznie różnić co do minimalnej składki miesięcznej czy wieku wykupujących ją opiekunów prawnych. Jedną z kwestii, które je wszystkie łączy jest śmierć ubezpieczającego. Podczas gdy osoba, która wykupiła polisę umrze, towarzystwo ubezpieczeniowe spłaca składki aż do końca obowiązującej umowy. Niezwykle cenną wskazówką może okazać się fakt, iż do polisy posagowej można zawrzeć dodatkową umowę która chroni na przykład w sytuacji: śmierci rodzica, choroby dziecka, niezdolności do pracy opiekuna prawnego czy wypadku dziecka. Tym sposobem jesteśmy w stanie uzyskać pełen pakiet ubezpieczeń.
Ta forma ubezpieczenia rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą połączyć przyjemne z pożytecznym. Opcja ta daje możliwość ochrony przed nagłymi zdarzeniami a jednocześnie powiększać swój majątek. Niezwykle przedsiębiorcze osoby łączą inwestycję z ubezpieczeniem. Opłacają one miesięczną składkę, którą sami ustalają i którą mogą zmniejszyć lub zwiększyć w trakcie trwania umowy. Jest to wariant bezpieczeństwa dla osób, które wykazują się imponującymi pokładami cierpliwości, ponieważ ubezpieczenie inwestycyjne charakteryzuje się długim okresem zaangażowania. Pieniądze, które co miesiąc wpłaca inwestor, w przeciwieństwie do innych form ubezpieczenia, są inwestowane. Mało tego! Dochody uzyskane z tego tytułu zwolnione są z wielu podatków ( od spadków i darowizn, podatku Belki ). Oprócz korzyści w postaci czystego zysku finansowego otrzymujemy także ochronę typowo ubezpieczeniową tj. na wypadek śmierci inwestora, jego uszczerbku na zdrowiu lub pobytu w szpitalu.
Opcja ubezpieczenia swojego majątku cieszy się niebywałą popularnością. Pod tym pojęciem kryje się dość szeroki zakres przedmiotowy. Można więc za pomocą ubezpieczenia majątkowego ubezpieczyć wszystko to, co nie jest sprzeczne z prawem, jest własnością potencjalnego klienta oraz da się wycenić. Najpopularniejszym jego rodzajem jest ochrona nieruchomości, produktów przedsiębiorstw przemysłowych, ubezpieczeń morskich czy komunikacyjnych. Ma ono na celu pokrycie ewentualnych strat materialnych powstałych w wyniku szkody. Fundusze z tego tytułu wypłacane są w formie odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń nieruchomości które cieszy się sporym powodzeniem, w skład warunków polisy może wchodzić zalanie mieszkania, włamanie z kradzieżą, pożar czy powódź. Blisko ponad 60% Polaków ma aktywne ma ubezpieczone swoje mienia. Warto pamiętać o tym, że są to zobowiązania krótkoterminowe, ponieważ ich maksymalny okres obowiązywania nie może być dłuższy niż 1 rok.