Świadoma budowa zdolności kredytowej jako klucz do łatwiejszego uzyskania kredytu

Analiza zdolności kredytowej to waży i nieunikniony krok, który wykonuje bank wobec potencjalnego kredytobiorcy. Ocena pozwala oszacować, czy wnioskujący o kredyt będzie zdolny do terminowej spłaty zobowiązania. Przed zaciągnięciem kredytu warto zatem skorzystać z pomocy https://habzafinanse.com.pl/, której profesjonaliści podpowiedzą Ci, co zrobić, aby podnieść szanse na uzyskanie dobrej oceny. Wsparcie specjalistów pomoże Ci również wyjść z trudnej sytuacji finansowej.

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Mówiąc najprościej: zdolność kredytowa to możliwość spłaty zobowiązania finansowego wraz z odsetkami oraz innymi opłatami. Analiza zdolności kredytowej to zatem rodzaj rachunku prawdopodobieństwa z różnymi kluczowymi parametrami, która pozwala oszacować zdolność do terminowej spłaty całkowitej kwoty kredytu, zaciągniętego przez kredytobiorcę. Skrupulatna analiza pozwala otrzymać informację, czy wnioskujący o kredyt zwróci całą kwotę, czy może będzie do tego niezdolny.

Jeśli analiza zdolności kredytowej wykaże, że potencjalny klient nie będzie w stanie zwrócić w terminie pożyczonych środków, wówczas bank odmówi udzielenia kredytu. Aby temu zapobiec, warto zawczasu zadbać o świadome budowanie zdolności kredytowej. W tym celu dobrze jest znać czynniki, które mają na nią decydujący wpływ.

Warto również pamiętać o tym, że odmowa udzielenia pożyczki w jednym banku nie musi oznaczać niemożliwości uzyskania środków w pozostałych bankach, czy innych instytucjach.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Analiza zdolności kredytowej uwzględnia wiele, różnych czynników, które w zależności od wewnętrznej polityki poszczególnych banków mogą być punktowane odpowiednio wyżej, lub niżej. Najczęściej jednak istotny wpływ na otrzymany wynik mają następujące czynniki:

  • udokumentowana suma dochodów kredytobiorcy (liczona w netto). Istotna jest tu nie tylko wysokość uzyskiwanego dochodu, ale także jego źródło, okres uzyskiwania i regularność wpływów na dowolny rachunek bankowy;
  • inne zobowiązania finansowe, takie jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe lub limity kontach osobistych. Wpływ na ocenę zdolności kredytowej mogą mieć również wydatki związane z opłatami za czynsz oraz inne rachunki;
  • zasoby domowe, które dotyczą liczby osób na utrzymaniu kredytobiorcy, czyli wielkości prowadzonego gospodarstwa domowego;
  • tzw. scoring kredytowy, dotyczący m.in.: historii kredytowej, wykształcenia, stanu cywilnego, regionu zamieszkania, wieku kredytobiorcy, ewentualnych zabezpieczeń finansowych, ubezpieczenia itp.

Idealne spełnienie wszystkich powyższych czynników nie jest wcale takie proste. Na szczęście na rynku znajdują się doświadczeni profesjonaliści z Habza Finanse, dla których zdolność kredytowa, jej analiza, a także jej świadome budowanie nie ma tajemnic. Jeśli w niedługim czasie planujesz wzięcie ważnego kredytu, warto od razu skierować się do specjalistów, którzy pomogą Ci podreperować czynniki wpływające na Twoją zdolność kredytową, a przy wskażą najlepsze, dostępne oferty kredytów na rynku.

Dodaj komentarz