Najczęściej udzielane zobowiązania finansowe to kredyty i pożyczki gotówkowe. Oba rodzaje różnią się od siebie, choćby podstawą prawa. Kredytów mogą udzielać jedynie banki, podczas gdy pożyczek może udzielać każdy — banki, SKOKi, firmy pożyczkowe i osoby prywatne. Dlatego nie można zamiennie używać tych nazw, choć oczywiście oba typy zobowiązania finansowego mają na celu udostępnienie klientowi dodatkowych, środków, które trzeba będzie oddać w ustalonym terminie.
Różnice między kredytem a pożyczką
Różnice wynikają po prostu z przepisów prawa. Pożyczki, również te udzielane przez Internet podlegają pod Kodeks Cywilny, Ustawę o kredycie konsumenckim i Ustawę Antylichwiarską. Z definicji wynika, że jest to zobowiązanie udzielane na dowolny cel, a same środki materialne przechodzą na własność pożyczkobiorcy na czas trwania umowy. A zatem środkami z pożyczki można dysponować w dowolny sposób, bo są naszą własnością. Oczywiście z umowy wynika obowiązek, oddania pieniędzy w ustalonym czasie i w umówiony sposób. Różne rodzaje pożyczek można znaleźć opisane tutaj: https://pozyczkolog.pl/. Warto też pamiętać, że to strony umowy umawiają się co do kosztów, a więc jak najbardziej możliwe jest otrzymanie darmowej pożyczki.
A jak to jest z kredytem? Kredyty podlegają pod Prawo bankowe, ale też Ustawę o kredycie konsumenckim czy Ustawę Antylichwiarską. To zobowiązanie jest zobowiązaniem celowym, a więc zawsze trzeba podać konkretny cel wzięcia kredytu, ale i wydać środki na ten właśnie cel. Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że środki z kredytu są jedynie czasowo oddane do dyspozycji klientowi i nie przechodzą na jego własność. Dlatego tak ważne jest, aby zrealizować za nie podany we wniosku kredytowym cel.
Co będzie lepsze?
Nie raz można zauważyć, że niektóre firmy pożyczkowe oferują pierwszą pożyczkę za darmo. Wiele takich ofert zobaczymy w rankingu, publikowanym na tej stronie https://pozyczkolog.pl/. Są one realne i możliwe do wzięcia. Najczęściej ograniczeniem jest fakt, że trzeba być nowym klientem w danej firmie. Jednakże biorąc taką pożyczkę i spłacając ją w terminie, faktycznie możemy liczyć na tak dobre warunki. W banku jednak byłoby to niemożliwe. Tylko umowy zawierane na mocy Kodeksu Cywilnego, jak umowy o pożyczkę to umożliwiają.
Ponadto i w firmach pożyczkowych, można otrzymać pożyczkę do spłaty w ratach, która ma najbardziej podobną formę do kredytu bankowego. Dlatego osoby, które do tej pory preferowały z tego powodu banki, mogą obecnie się zastanawiać właśnie nad wzięciem szybkiej pożyczki pozabankowej.