Popularność kredytów hipotecznych

Wraz z biegiem czasu kredyt hipoteczny staje się coraz bardziej popularny. Z cała pewnością jest to związane z tym, że można dzięki niemu zyskać własne mieszkanie a nawet dom, a spłatę rozłożyć w czasie. Często miesięczna rata kredytu jest porównywalna lub nieznacznie większa niż miesięczny czynsz mieszkania spółdzielczego. Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie wobec banku, które jest zabezpieczone hipoteką. Udzielany jest na poczet zakupu nieruchomości takich jak mieszkanie, dom, czy też działka oraz budowy nowej nieruchomości. Wiadomo, że każdego dnia wiele osób chce wyprowadzić się z domu rodzinnego jednak zwyczajnie nie stać ich na zakupienie własnej nieruchomości. Dlatego też kredyt hipoteczny może się tutaj świetnie sprawdzić, gdyż już od pierwszego dnia możemy zamieszkać w domu, czy też mieszkaniu, które będzie nasza własnością. Wynajmując nieruchomość co miesiąc musimy wpłacać czynsz, natomiast biorąc kredyt hipoteczny możemy zamieszkać już od zaraz we własnym kącie a zamiast czynszu spłacać jego ratę.

Dlatego też jest to znacznie bardziej korzystne, gdyż od pierwszych dni to my jesteśmy właścicielami nieruchomości. Wynajmowanie na dłuższy okres czasu nie jest opłacalne, a często wysokość miesięcznej płatności jest równa miesięcznej kwocie kredytu hipotecznego, tak więc koniecznie należy się nad tą kwestią zastanowić. Wynajmując nieruchomość musimy liczyć się z tym, że w każdym czasie umowa może zostać wypowiedziała, a cały nasz wkład w tym remont mieszkania nie będzie miał tutaj żadnego znaczenia. Wcześniej poniesione opłaty przepadną na zawsze, beż najmniejszego prawa do choćby kawałka nieruchomości. Dlatego też jeśli komuś zależy na tym, by mieć własny dom to kredyt hipoteczny będzie dla niego strzałem w dziesiątkę. Warto jest więc już dziś poczytać troszkę więcej, by dowiedzieć się jakie warunki należy spełnić by otrzymać kredyt hipoteczny, a być może w niedalekim czasie wykorzystamy tę wiedzę w praktyce.

W dzisiejszych czasach bez wątpienia najkorzystniejszym zakupem jest własny dom. Wbrew powszechnym przekonaniom dom o powierzchni około 100m2 bez problemu wybudujemy w cenie mieszkania. Warto więc zastanowić się nad zaletami takiego rozwiązania i wykonać szybką kalkulację kosztów. Jeżeli planujemy zamieszać w mieszkaniu spółdzielczym zazwyczaj koszty kupna takiego mieszkania to przeciętnie 150-200 tysięcy złotych. Miesięczna rata kredytu na taką kwotę przy 35 latach to około 800zł.

Do tego najczęściej dochodzi opłata czynszowa w zależności od mieszkania, od 300 do nawet 600zł miesięcznie. Łączny koszt mieszania może wynieść więc nawet 1400zł miesięcznie! Jest to więc kwota wysoka, w szczególności że decydując się na budowę lub zakup własnego domu nie ponosimy z tego tytułu miesięcznych opłat czynszowych. Jedyna opłata miesięczna to po prostu rata kredytu. Mały domek jednorodzinny wraz z ziemią możemy postawić i wyremontować już od 250 000 zł. Koszt kredytu w tym przypadku na 35 lat to około 1050zł. Jak widać jest ona znacznie niższa niż w przypadku mieszkania a dodatkowo nieruchomość jest całkowicie nasza i możemy robić z nią dosłownie wszystko co mieści się w Polskim prawie.

Kredyty hipoteczne są bardzo popularne na polskim rynku co wiąże się z trudnym wyborem najkorzystniejszej oferty. Właśnie dla tego dokładnie przejrzeliśmy ponad 25 ofert kredytów hipotecznych oraz przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najlepszych i najtańszych kredytów hipotecznych wraz z dodatkowymi korzyściami.