Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Kredyt dla Ukraińca

Zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat. Nie rzadko wiążę się to także z dużymi kosztami. Wiele osób, aby nieco zaoszczędzić, decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Nie jest to oczywiście niczym złym. Zanim jednak kupisz mieszkanie „z drugiej ręki”, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Zobacz, o czym pamiętać przed zakupem wymarzonego mieszkania, aby uniknąć rozczarowania.

Księga wieczysta

Sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości, którą chcesz kupić, powinno być jedną z pierwszych czynności, którą powinieneś zrobić przed zakupem. Znajdziesz tam informacje na temat stanu prawnego mieszkania. Z księgi wieczystej można się także dowiedzieć czy osoby trzecie mają prawo do nieruchomości, a także czy mieszkanie jest obciążone hipoteką, komornikiem i innymi długami.

Mieszkanie z długami

Wiele osób zastanawia się, czy nowy właściciel mieszkania musi odpowiadać za długi poprzedniego. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa. Jeśli mieszkanie obciążone jest hipoteką, to nie znaczy, że jej właściciel również jest nią obciążony. Podczas zakupu mieszkania musisz zadbać o to, aby hipoteka została wykreślona z nieruchomości. Jeśli tego nie zrobisz to wierzyciele, którzy udzielili kredytu hipotecznego byłemu właścicielowi, mają dalej prawo do mieszkania. W tym wypadku nie jest ważne, kto mieszka w nieruchomości i kto zaciągnął hipotekę.

Zameldowani lokatorzy

Przed zakupem mieszkania warto zadbać o to, aby właściciel mieszkania wymeldował z niego wszystkich dotychczas zameldowanych lokatorów. Jeśli tego nie zrobi, to możesz mieć później trudności z tym, aby zrobić to samodzielnie, a cała procedura może skutecznie zepsuć Ci nerwy.

Stan mieszkania

Jedną z ważniejszych kwestii przed kupnem mieszkania jest oczywiście sprawdzenie jego stanu. Pamiętajmy, że nierzadko jest to inwestycja na kilkanaście lat, dlatego należy podejść do niej bardzo odpowiedzialnie. Należy dokładnie sprawdzić metraż mieszkania, stan podłóg, ścian, okien i drzwi. Jeśli mamy do czynienia ze starym budownictwem, to mieszkanie może nie być w idealnym stanie jednak sprawność wszystkich instalacji i ogólny stan mieszkania powinien być dobry.

Mieszkanie na kredyt a obcokrajowcy

Coraz częściej mieszkania w Polsce kupują także obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu lepszej pracy i życia na wyższym poziomie. Takie osoby mogą skorzystać ze specjalnej oferty w banku i wziąć np. kredyt dla Ukraińca. Obcokrajowcy mogą już ubiegać się o kredyty w Polskich bankach, wystarczy kilka dodatkowych dokumentów. Kredyt dla Ukraińca tak jak każdy inny produkt bankowy wymaga też od klienta zdolności kredytowej.