Kredyty – zmiany w prawie

Kredyty – zmiany w prawie

Pewnym jest też i to, że prawo dotyczące kredytów zmianie się dość płynnie, czyli różni się ono dość znacząco od tego, które istniało dwie dekady temu. Kluczowe znaczenie ma też i to, że bankom co jakiś czas daje się większą swobodę, jeśli chodzi o umowy kredytowe. Dlatego też jakiś czas temu istniała możliwość tego wzięcia ( https://pozyczkolog.pl/ ) kredytu na dowód osobisty, choć powiązane było to z terminową spłatą poprzedniego kredytu. Tego typu opcja dość szybko znikła, bo im większe możliwości mają banki, tym większe jest ryzyko zaistnienia kolejnego kryzysu gospodarczego. Zmiany takowe można nazwać takim jakby zaprogramowanym kryzysem, czyli gdy kryzys jest to banki wnikliwie sprawdzają zdolności finansowe klientów, a gdy nieciekawe czasy się kończą, to banki dostają więcej swobody i po kolejnych pięciu lub ośmiu latach może to doprowadzić do kolejnego kryzysu gospodarczego.

Klauzule niedozwolone.

Kiedyś umowy kredytowe mogły być bardziej krzywdzącymi dla klientów, ale obecnie przybywa przepisów, czyli ustaw wyraźnie mówiących o tym jakich zapisów nie może mieć umowa kredytowa. Mowa tu o tym, że umowa kredytowa nie może zawierać w sobie pewnych zapisów i jeśli takowe ( https://pozyczkolog.pl/ ) zawiera to możemy podać bank do sądu i wygrać w procesie odszkodowanie. Problem tkwi jedynie w tym, że prawa tego typu omijają głównie skoki, a nie te poważne międzynarodowe banki dbające o własną reputację, bo wielkie światowe banki istnieją także na giełdzie i co równie istotne nawet spekulacje o niepokojących praktykach odbijają się na kursach akcji banków. Z tych przyczyn banki o ugruntowanej pozycji postępują zgodnie z prawem, które określa nie tylko tę górną granicę wysokości RRSO, ale też każdy podpunkt takiej typowej umowy na kredyt mieszkaniowy. Jeśli zaś przybędzie tych klauzul niedozwolonych to największe banki świata się dostosują do nowego prawa i to niemal z dnia na dzień.

Inne istotne wzmianki.

Czasami zmiana w prawie ułatwia większemu bankowi przejęcie tego krajowego lokalnego. Oznacza to w praktyce przejęcie wszystkich operacji finansowych danego banku i prawo rzecz jasna na to pozwala. Jednym słowem dzięki połączeniu się dwóch banków sytuacja klientów może ulec polepszeniu, bo taka zmiana to napływ kapitału. Oznaczać to może lepsze warunki dla kolejnych klientów biorących nowe kredyty mieszkaniowe, ale też i ciekawsze opcje dla tych, którzy już spłacają kredyty. Prawo krajowe i międzynarodowe pozwala na tego typu zmiany, a nawet w niektórych sytuacjach są one nieuniknione, bo ten większy bank międzynarodowy może uratować ten lokalny krajowy.