Kredyty pozabankowe – czy warto się na nie decydować?

Kredyty pozabankowe – czy warto się na nie decydować?

Chcąc pożyczyć pieniądze, większość z nas udaje się do banku. Są jednak i tacy, którzy z różnych powodów nie mogą liczyć na kredyt bankowy. Wówczas z pomocą przychodzą kredyty pozabankowe, których popularność wcale nie jest małe. Firmy zajmujące się udzielaniem tego rodzaju pożyczek stosują na ogół mniej wygórowane wymagania, co sprawia, że na pożyczenie pieniędzy może liczyć praktycznie każdy. Zobaczmy czym są pożyczki pozabankowe.

Czym jest kredyt pozabankowy?

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę określenie kredyt zarezerwowane jest wyłącznie dla banków działających w oparciu o nadzór określonych instytucji. W przypadku kredytów pozabankowych właściwsze jest słowo pożyczka. Udzielaniem kredytów pozabankowych zajmują się niebędące bankami podmioty gospodarcze, który na mocy obowiązujących przepisów mogą pożyczać pieniądze.

Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania kredytu pozabankowego?

Chcąc zaciągnąć kredyt w banku, musimy przedstawić szereg dokumentów. Wymagane jest zaświadczenie o zarobkach i zaświadczenie o zatrudnieniu. W przypadku kredytów pozabankowych formalności ograniczone są do minimum. Często jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty, który pozwala na potwierdzenie tożsamości osoby ubiegającej się o pożyczkę. Parabanki nie pytają o zaświadczenia obrazujące naszą sytuację zawodowo – finansową. Nie sprawdzają nas w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Wszystko to sprawia, że kredyty pozabankowe są naprawdę łatwo dostępne. Skorzystać z nich mogą osoby pełnoletnie, posiadające ważny dokument potwierdzający tożsamość, mieszkające na stałe w Polsce i posiadające zdolność do czynności prawnych. To ostatnie kryterium sprawia, że kredyty pozabankowe nie są dostępne dla osób ubezwłasnowolnionych.

Na co uważać, zaciągając kredyt pozabankowy?

Kredyty pozabankowe kuszą tym, jak łatwo są dostępne. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać, że nie są pozbawione wad. Przede wszystkim takie kredyty są na ogół bardzo wysoko oprocentowane. Oznacza to, że do banku musimy oddać dużo więcej niż pożyczyliśmy. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa może w przypadku takich kredytów osiągać rekordowe wartości. Dla wielu osób pożyczka pozabankowa jest też początkiem poważnych problemów finansowych. Często to właśnie takie kredyty są pierwszym krokiem w stronę spirali zadłużenia. Wysokie oprocentowanie, brak wakacji kredytowych, ukryte koszty dodatkowe – wszystko to może sprawić, że spłata zadłużenia staje się niemożliwa.

Kredyty pozabankowe to alternatywa dla kredytów udzielanych przez banki. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać o związanym z nimi ryzyku.