Jak dążyć do wolności finansowej ?

Jak dążyć do wolności finansowej ?

Kredyty – Jeden z najbardziej popularnych błędów XXI wieku. Zdecydowanie temat rzeka, jak i są zwolennicy tak i przeciwnicy, a więc jak nie patrzeć na opinie ludzi dookoła i nie wpaść w zobowiązania na lata.

Pożyczki

Najczęstszy błąd, który popełniają ludzie z braku edukacji finansowej. W dzisiejszych czasach wiele osób wykorzystuje tą formę finansowania do wygodnego życia i nadmiernego konsumpcjonizmu. Skutkuje to tym, że ludzie wydają więcej pieniędzy, niż posiadają. Oczywiście każdy z nas chciałby posiadać najnowszy model smartfona, bądź samochodu, jednak nie zawsze jest on nam tak bardzo potrzebny, a może przynieść więcej kłopotów, niż pożytku. Kolejnym błędem jest spłacanie pożyczki, następną pożyczką, która powoduje spirale pożyczkową i tak wpadamy w długi.

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek zadłużenie konsumpcyjne nie spłacaj pożyczki, kolejną pożyczką. Spłać swoje obecne zadłużenie i nie zaciągaj więcej pożyczek na wygodne życie na które Cię nie stać. Jedynym zadłużeniem na który możesz sobie pozwolić jest kredyt hipoteczny, ponieważ ciężko uzbierać całą kwotę na nieruchomość. Jednakże kredyt ten również musisz zaciągnąć z głową. Na wstępie musisz uzbierać 20 – 30 % ceny mieszkania na wkład własny, ponieważ jest on wymagany w bankach. Banki oferują pomniejszenie wkładu własnego pod warunkiem zakupu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest to najczęściej nie opłacalne i jeżeli nie jesteś w stanie odłożyć na wkład własny nie decyduj się na kredyt hipoteczny.

Karta kredytowa

Jest to w pewien sposób pożyczki, tylko pod inną postacią posiadamy fizyczną kartę z pewnym limitem, który przyznaję bank. Istnieje możliwość bez odsetkowej spłaty zadłużenia z karty kredytowej jednak każdy bank ma inne warunki użytkowania najczęściej jest to od 50 do 60 dni od rozpoczęcia się cyklu rozliczeniowego. Niestety użytkownicy kart kredytowych nie mają kontroli, bądź wiedzy i później płacą bankom srogie odsetki, zatem jeżeli posiadasz zadłużenie na karcie kredytowej i nie jesteś w stanie go spłacić najzwyczajniej w świecie pozbądź się karty kredytowej i skup się na spłacie zadłużenia.

Pierwsze kroki, które musisz postawić, aby być wolnym finansowo

Wolność finansowa jest stan, który zapewnia nam środki na życie bez aktywnej działalności, bądź pracy. Oznacza to, że nasz dochód pasywny, będzie pokrywał nasze wszystkie wydatki.

Pierwszym i najważniejszym Twoim zadaniem to pozbycie się długów ( może to zająć trochę czasu, ale każdy z nas popełnia błędy). Jeżeli jesteś już wolny od długów musisz zbudować sobie poduszkę finansową, czyli uzbierać taką kwotę, która pozwoli Ci przeżyć od 3 do 6 miesięcy bez pracy. Jest to Twoje zabezpieczenie i gotówka, którą masz odłożoną na czarną godzinę. Następnym krokiem w dążeniu do wolności finansowej jest inwestowanie wszystkich środków oszczędzonych ponad naszą poduszkę finansową. Są różne metody inwestowania swoich nadprogramowych pieniędzy od bezpiecznych lokat bankowych, kont oszczędnościowych po ryzykowny taki jak na przykład kryptowaluty.

Ludzie często decydują się na konta oszczędnościowe w bankach z niskim oprocentowaniem rocznym i zdarza się, że stąpająca inflacja minimalizuje nasze zyski, lub sprawia taką inwestycje zupełnie nie opłacalną.

Mam nadzieję, że ten artykuł w jakiejś mierze da Ci do myślenia i nie do popełniania błędów bankowych i osiągniesz swoją wolność i niezależność finansową, oraz pozwoli Ci wyznaczyć jakąś ścieżkę do wolności, bez nie opłacalnych pożyczek. Jeżeli zajrzałeś w ten artykuł jesteś już o jeden krok bliżej do mentalnej zmiany.

Trzymam kciuki!