Różnice między konsolidacją a refinansowaniem

Kredyt refinansowy

Kredyt konsolidacyjny i refinansowany jest ze sobą bardzo często mylony. Niestety niesłusznie używa się tych dwóch pojęć zamiennie, a oba te produkty finansowe różnią się od siebie niektórymi rzeczami. Jaka jest różnica między konsolidacją a refinansowaniem? Odpowiadamy.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu ze sobą kilku różnych zobowiązań finansowych w jeden kredyt. Dzięki temu jesteśmy w stanie pozbyć się kilku zadłużeń i zamienić je jedną, przejrzystą ratą, która jest łatwiejsza do spłaty. Polega to na tym, że bank, w którym chcemy poddać nasze zobowiązania konsolidacji, sumuje i następnie reguluje nasze długi. Po takim zabiegu przestajemy być dłużnikami kilku instytucji i jesteśmy zobowiązani jedynie do spłacania nowego kredytu. Dzięki temu możemy maksymalnie wydłużyć okres spłaty takiego kredytu oraz ponosić mniejsze niż dotychczas miesięczne koszty związane ze spłatą długów. Dzięki temu odciążymy swój domowy budżet i nie będziemy musieli pamiętać już o kilku ratach tylko o jednej. Należy jednak pamiętać, że wbrew pozorom niska rata w ostatecznym rozrachunku może nam dać wysoki koszt kredytu, biorąc pod uwagę odsetki i inne dodatkowe koszty. Koniec końców możemy nie zaoszczędzić na konsolidacji, ale jest to rozwiązanie, które pomoże nam odetchnąć od spłat kilku kredytów naraz i zyskać niższą miesięczną ratę.

Kredyt refinansowany

Kredyt refinansowy to szansa na zmianę drogiego kredytu na nieco tańszy. Pojawia się on w ofercie coraz większej ilości banków i daje nam szansę na zaoszczędzenie pieniędzy. Taki rodzaj kredytu pozwala nam zastąpić aktualny kredyt nowym – najczęściej dzieje się tak w przypadku kredytu hipotecznego. W taki sposób możemy zyskać lepsze warunki i niższe raty, które są łatwiejsze do spłaty. Kredyt refinansowy pozwala nam również wcześniej spłacić zobowiązanie. Głównym celem takiego kredytu jest po prostu zmiana warunków kredytowania na lepsze i w przeciwieństwie do konsolidacji na refinansowaniu można sporo zaoszczędzić. Różnica jest też taka, że refinansowanie dotyczy tylko jednego produktu a konsolidacja kilku.

Podsumowanie

Oba te rodzaje kredytów są bardzo popularne i mogą ułatwić nam spłacanie dotychczasowych zobowiązań. Należy jednak pamiętać o tym, jakie występują między nimi różnice i trzeba dobrać odpowiednią ofertę do swoich potrzeb. Dobra oferta konsolidacji lub refinansowania potrafi naprawdę pomóc podczas chwilowych problemów finansowych. Warto też negocjować warunki ze swoim bankiem, aby oferta była jeszcze korzystniejsza.