Budowa tarasu krok po kroku

Lato to czas, gdy (jeżeli pogoda dopisze) dużo osób lubi spędzać czas wolny na tarasie. Również w tym miejscu można zorganizować grilla lub zwykłe spotkanie ze znajomymi. Taras jest także jednym z elementów, dla którego ludzie zamieniają mieszkanie w mieście na dom jednorodzinny na jego obrzeżach lub na wsi. Jednym z częściej stosowanych materiałów do budowy tarasu są deski na taras. Jak się okazuje, nie potrzeba ekipy fachowców, by stworzyć sobie tego typu miejsce do wypoczynku. Jak przebiega cały ten proces krok po kroku?

Prace nad tarasem rozpoczynamy od wyznaczenia jego dokładnego położenia i zaznaczenia charakterystycznych punktów konstrukcji. Możemy do tego użyć szpilek lub kołków, a następnie połączyć je sznurkiem. Następnym krokiem będą roboty związane z gruntem. Na wcześniej wyznaczonym obszarze przy pomocy łopaty musimy usunąć wszelką roślinność. Zazwyczaj wykopy obejmują głębokość około 20-30cm. Również w tym momencie należy wykonać wykopy pod słupki. Przyjmuje się, że odległość między kolejnymi słupkami powinna być nie większa niż 1,2 metra. Po umieszczeniu ich w odpowiednich miejscach czas na ich zabetonowanie.

Dalsze prace obejmują już podłoże tarasu i wszelkie przygotowania do tego, by móc je z powodzeniem zamontować. Pierwszą czynnością będzie wypełnienie wcześniej zrobionego wykopu piaskiem (przy niestabilnym gruncie można zmieszać go z cementem, by podłoże było lepiej utwardzone). Powierzchnia ta powinna charakteryzować się niewielkim spadkiem od strony domu, by umożliwić wodzie deszczowej swobodny odpływ. Teraz można przejść już do budowy konstrukcji tarasu. Wymaga to od nas utworzenia rusztu krzyżowego, który składa się z belek przymocowanych do legarów. Montaż rusztu krzyżowego zaczyna się od przyczepienia uchwytów oraz wypoziomowania belek. Na deskach przytwierdzamy legary za pomocą długich wkrętów. Jeśli zdecydowaliśmy się na podłogę kompozytową, to możemy skorzystać z systemowych uchwytów dołączonych do zakupionych desek. Teraz można przejść już do przytwierdzania desek za pomocą dołączonych spinek lub w przypadku ich braku – metalowych wkrętów.

Drewniane podłoża wiążą się z koniecznością ich konserwacji. Z tego powodu przed położeniem wszystkie drewniane lub kompozytowe elementy należy zaimpregnować. Warto też mieć na uwadze, że dużo bardziej odporne na skrajne warunki atmosferyczne jest drewno egzotyczne.

A jakich narzędzi będziemy potrzebować do budowy tarasu? Są to urządzenia takie jak: pilarka tarczowa lub piła łańcuchowa, wiertarka z różnymi wiertłami, wkrętarka, miarka, poziomica, sznurek oraz szpilki lub kołki. Prace ziemne natomiast niemal w całości wykonamy przy użyciu szpadla i taczki.

Dodaj komentarz