Kredyt oddłużeniowy – co to jest i jak działa?

kredyt oddłużeniowy

Spirala zadłużeń jest problemem bardzo wielu Polaków. Czasem długi spadają na nas jak grom z jasnego nieba i nie wiemy jak sobie z nimi poradzić. Utrata pracy, nagła choroba, to tylko niewielka część sytuacji, które mogą sprawić, że popadniemy w zadłużenie. Nie należy jednak tej sprawy bagatelizować i natychmiastowe działanie jest w tym przypadku konieczne. Zobacz czym jest kredyt oddłużeniowy i jak może Ci pomóc wyjść z długów.

Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Jest to produkt finansowy dedykowany osobom, których sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Polega on na tym, że dłużnik otrzymuje kwotę, która jest w stanie pokryć wszystkie jego zadłużenia i dzięki temu powstaje tylko jeden dług, który jest łatwiejszy do spłaty. Taki zabieg pozwala zmniejszyć kwotę comiesięcznej raty i odciążyć trochę domowy budżet, a tym samym stopniowo uwalniać nas od długów.

Warunki kredytu oddłużeniowego

Kredyt oddłużeniowy dla bardzo zadłużonych osób może być rozwiązaniem, które pomoże wyjść im z trudnej sytuacji finansowej. Stale narastające długi i odsetki mogą przytłoczyć nie jedną osobę, a także negatywnie wpływać na jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Należy jednak pamiętać o tym, że aby otrzymać taki kredyt niezbędne będzie posiadanie źródła dochodu. Regularne wpływy na konto i zdolność kredytowa są niezbędne do tego, aby bank był w stanie udzielić nam pieniędzy. W niektórych sytuacjach może być od dłużnika wymagane zabezpieczenie kredytu np. w postaci nieruchomości. Ustanawiając zabezpieczenie na naszym mieszkaniu lub domu, możemy otrzymać lepsze oferty kredytów i bank będzie nam w stanie zaproponować więcej pieniędzy.

Kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczenia

Zabezpieczenie jest ważnym elementem większości kredytów oddłużeniowych. Bank lub prywatna firma pożyczkowa biorąc pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z udzieleniem kredytu, zadłużonej osobie chce mieć zabezpieczenie, które w razie problemów może przejąć. Jednak czy oznacza to, że osoba, która nie może zaoferować żadnego zabezpieczenia, nie otrzyma pieniędzy? Na szczęście nie wszystko jest stracone i wśród wielu ofert można znaleźć takie, które nie wymagają od dłużnika zabezpieczenia. Na skorzystanie z takiej oferty mogą liczyć przede wszystkim osoby, które nie mają dużych długów. Wówczas kredyt oddłużeniowy nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętaj także o tym, że zabezpieczeniem może być nie tylko nieruchomość. Możesz także skorzystać z pomocy poręczyciela, który zwiększy Twoje szanse na udzielenie kredytu.