Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej?

wcześniejsza spłata kredytu

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem finansowym, które może towarzyszyć nam przez długie lata naszego życia. Zazwyczaj decydujemy się na to, aby wziąć go na 20, a nawet 30 lat, to sporo czasu i wiele może się wtedy zmienić. Być może zaczniesz zarabiać więcej pieniędzy lub wygrasz pieniądze, które będziesz chciał przeznaczyć na spłatę hipoteki? Nie ważne skąd będziesz miał dodatkowe środki pieniężne, zanim spłacisz dzięki nim kredyt hipoteczny przed czasem, lepiej upewnij się, czy Ci się to opłaca. Wcześniejsza spłata kredytu wbrew pozorom nie zawsze jest na rękę kredytobiorcy i czasem lepiej jest się z nią wstrzymać.

Czy warto spłacić kredyt hipoteczny przed czasem?

Uwolnienie się na dobre od rat kredytu hipotecznego jest bardzo kuszące, jednak zanim przeznaczysz na to swoje pieniądze, sprawdź, czy na pewno Ci się to opłaca. Wcześniejsza spłata może polepszyć jakość naszego życia i poprawić naszą kondycję psychiczną, ale czasem do tych rzeczy będziemy musieli trochę dopłacić. Mowa tu o prowizji, którą bank może pobrać za to, że klient wcześniej chce spłacić swoje zobowiązanie. Bank w głównej mierze zarabia z odsetek, które klienci spłacają na przestrzeni lat, w których spłacają kredyt. W momencie, gdy ktoś będzie chciał spłacić kredyt szybciej, bank nie zarobi na odsetkach, dlatego chcąc się przed tym zabezpieczyć, ustanawia w umowie konieczność zapłacenia prowizji za wcześniejszą spłatę.

Nadpłata kredytu hipotecznego

Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, aby wcześniej spłacić swój kredyt, ale chcesz skrócić okres kredytowania, to rozwiązaniem może być nadpłata kredytu. Polega ona na tym, że co miesiąc należy przelewać większą ratę niż jest to ustanowione w umowie i dzięki temu po jakimś czasie szybciej uda się nam spłacić całe zobowiązanie. Zanim to jednak zrobisz, zapoznaj się z tym, jak ta procedura wygląda w Twoim banku i postępuj zgodnie z nią. Nadpłacać kredyt można na kilka sposobów: po pierwsze poprzez przelewanie pieniędzy na oddzielnie do tego przeznaczone konto bankowe, po drugie informując o tym bank i przelewając większą kwotę na ten sam rachunek co zawsze. Niestety niektóre banki wprowadzają limit nadpłat, jaki możemy dokonać za darmo w ciągu roku, a za następne trzeba będzie zapłacić parę procent od kwoty każdej nadpłaty.

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki

Największym plusem, jaki ma wcześniejsza spłata kredytu, jest to, że nie musimy spłacać odsetek, które nam jeszcze pozostały do końca kredytowania. Jak wiadomo, biorąc kredyt nigdy nie oddajemy tyle, ile w rzeczywistości pożyczyliśmy, ale więcej i decydując się na wcześniejszą spłatę, możemy tego uniknąć.