Co to jest RRSO i jak je obliczyć?

Osoby, które kiedykolwiek korzystały z produktów finansowych, z pewnością zetknęły się z wieloma pojęciami, które są dla nich niezrozumiałe. Język, którym posługują się doradcy finansowi w bankach, może być trudny do zrozumienia dla osoby, która na co dzień nie śledzi świata finansów i po prostu chce wziąć kredyt na sfinansowanie jakiegoś celu. Jednym z trudniejszych pojęć może okazać się m.in. RRSO, które wiąże się z kosztami kredytu. Jest więc bardzo istotne, jeśli chcesz wiedzieć, czy dana oferta na pewno jest atrakcyjna, czy może znacząco przepłacisz, decydując się na dany kredyt. RRSO co to jest i jak określić czy jest korzystne? O tym w poniższym artykule.

RRSO – czym jest?

To skrót od pełnej nazwy, która brzmi rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Obejmuje ona wszystkie opłaty i koszty, które kredytobiorca musi ponieść w celu uzyskania kredytu. W RRSO znajdują się wszystkie dodatkowe koszty, które wliczają się w cenę kredytu i co za tym idzie, sprawiają, że dana oferta jest mniej lub bardziej atrakcyjna. Stawkę, jaką obejmuje ten parametr, zawsze oblicza się w ten sam sposób i biorąc go pod uwagę, jesteśmy w stanie porównać ze sobą różne oferty kredytów i wybrać tę najlepszą. RRSO podawane jest zawsze w skali jednego roku i daje realny obraz kosztu, jaki trzeba ponieść, decydując się na dany kredyt bądź pożyczkę.

Jak obliczyć RRSO?

Obliczanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania dla osób, które nie mają w tym doświadczenia może być dość skomplikowane. Jeśli nie chcesz, robić tego samodzielnie, to możesz się np. wspomóc internetowym kalkulatorem, który obliczy je za Ciebie. Możesz także skorzystać ze wzoru RRSO = oprocentowanie % + prowizja % x okres kredytowania (rok/miesiąc) + opłaty dodatkowe x 12. Wynik pomoże Ci stwierdzić czy dana oferta kredytowa jest atrakcyjna i czy warto się na nią zdecydować. Jeśli oferty, które ze sobą porównujesz do siebie podobne, to możesz zwrócić uwagę na inne zalety danej oferty. Może to być np. darmowe ubezpieczenie. Należy także porównywać ze sobą oferty na podobny okres kredytowania i podobną kwotę do spłaty, wtedy najlepiej będzie widać, która oferta z danym RRSO jest najlepsza.

RRSO 0%

Skoro wiesz RRSO co to jest, to warto także wspomnieć ofertach z RRSO 0% . Oznacza to, że kredyt nie ma żadnych dodatkowych kosztów i musimy oddać tyle pieniędzy, ile w rzeczywistości pożyczyliśmy. Najczęściej takie promocje, można spotkać, kupując sprzęt na raty lub biorąc kredyt w banku, w którym jeszcze nie byliśmy do tej pory klientem. W taki sposób wiele instytucji próbuje zachęcić nowe osoby do tego, aby skorzystały z ich usług.