Jak wyjść z długów i kiedy następuje ich przedawnienie

Jak wyjść z długów i kiedy następuje ich przedawnienie

Długi komornicze, niezapłacony czynsz, opóźnienia w spłacie rat – to tylko część długów, jakie ma w tym momencie ponad dwa miliony Polaków. Statystyki są zatrważające, coraz więcej osób w naszym kraju popada w zadłużenie i nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Trzeba pamiętać jednak, że nie jest to sytuacja bez wyjścia i mimo że wychodzenie z długów jest procesem czasochłonnym, to jest możliwe. Zobacz jak wyjść z długów i jakie działania mogą pomóc Ci cieszyć się nowym życiem bez łatki dłużnika.

Ustal plan działania

Najtrudniej może być Ci wykonać pierwsze kroki w stronę wyjścia z tego problemu. Musisz jednak pamiętać, że wypieranie tego faktu ze swojej głowy i bierność w działaniu nie polepszą Twojej sytuacji, wręcz przeciwnie – mogą jedynie zaszkodzić. Musisz wziąć sprawy w swoje ręce i zmierzyć się z problemem. Usiądź wygodnie przy stole, weź do ręki długopis i przygotuj kartkę. Wypisz na niej wszystkie swoje zobowiązania i sumę, którą musisz oddać swoim wierzycielom. Dzięki temu zdasz sobie sprawę z tego, jaka jest waga Twojego problemu i będziesz mógł określić działania, które pomogą Ci z niego wyjść.

Spisz swoje miesięczne wydatki i określ, jaki jest Twój domowy budżet. Zastanów się, z jakich rzeczy możesz zrezygnować na rzecz spłacenia zadłużenia. Może wystarczy, że ograniczysz swoje wydatki w sferze zakupów i zamiast płacić kilkaset złotych za paliwo, przesiądziesz się na jakiś czas na rower lub do autobusu? Podczas analizy wydatków często okazuje się, że duże sumy pieniędzy przeznaczamy na coś, z czego tak naprawdę można zrezygnować – przynajmniej na czas wychodzenia z długów. Warto więc zmienić swoje priorytety i zrezygnować z niektórych przyjemności na rzecz uwolnienia się od wierzycieli i komornika.

Sprawdź, czy Twój dług nie przedawnił się

Dla wielu dłużników przedawnienie długów jest jedyną nadzieją na to, aby uwolnić się od spłaty ciążącego zobowiązania. To okazja do tego, aby wyjść na prostą i nauczyć się odpowiedzialnie korzystać z produktów finansowych. Warto wiedzieć, kiedy dług się przedawnia i kiedy nasz wierzyciel nie może od nas oczekiwać spłaty.

Przedawnienie długów następuje dopiero wtedy, gdy wierzyciel przez określony czas nie podjął żadnego działania, które miałoby nakłonić dłużnika do spłacenia zobowiązania. Działaniem można określić wysłanie listu, wykonanie telefonu czy wysłanie maila. To, że dłużnik na to nie reaguje, nie oznacza, że dług ulega przedawnieniu. Po każdym takim działaniu „licznik” przedawnienia się resetuje i liczy od nowa. Długi przedawniają się od roku do nawet sześciu lat. Wszystko zależy od ich rodzaju, ponieważ po innym czasie przedawni się niezapłacony mandat, a po innym roszczenia z tytułu pożyczki.

Dodaj komentarz