Kredyt konsolidacyjny – czym jest i czy warto się nim zainteresować?

Kredyt konsolidacyjny – czym jest i czy warto się nim zainteresować?

Posiadanie kilku zobowiązań kredytowych w jednym czasie jest bardzo niewygodne i uciążliwe, dlatego banki oferują możliwość skonsolidowania wszystkich kredytów w jeden, za pomocą produktu o nazwie kredyt konsolidacyjny. Kto może z niego skorzystać i dlaczego warto?

Wiele kredytów, wiele problemów

Obowiązek spłaty kilku kredytów jednocześnie rodzi konieczność przygotowywania comiesięcznych przelewów na rzecz banku. Tym samym może zdarzyć się, że jakaś rata, przez zwykłe przeoczenie, nie zostanie opłacona na czas. Niestety, powoduje to szereg problemów – ponaglenia, pogorszenie historii kredytowej, a nawet blokada środków na rachunku rozliczeniowym. Dodatkowo ilość pieniędzy, jaką co miesiąc trzeba oddać na rzecz banku lub banków dla niektórych może być naprawdę duża.

W momencie zaciągania danego kredytu warunki proponowane przez bank mogły być znacznie gorsze od obecnych, dlatego też musimy płacić wyższą ratę, niż gdybyśmy zaciągnęli kredyt nieco później. Te wszystkie problemy związane z faktem posiadanie kilku kredytów powodują, że klienci banków chętnie sięgają po kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak możliwość połączenia kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Tym samym nie musimy co miesiąc oddawać pieniędzy kilku bankom, a jednemu, który we własnym zakresie rozliczy się z pozostałymi. Oferty kredytów konsolidacyjnych posiadają niemal wszystkie banki, jednak nie oznacza to, że musimy zaciągać go w jednym z banków, z którym już mamy podpisaną umowę kredytową. Istnieje tutaj dowolność wyboru instytucji, która udzieli nam kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt ten udzielany jest zwykle na korzystnych warunkach, które pozwalają nieco zredukować miesięczną ratę kredytu. Znacznie korzystniejsze może okazać się jego oprocentowanie, przez co zapłacimy mniejsze odsetki oraz prowizja, którą trzeba oddać bankowi za sam fakt udzielenia nam kredytu. Dzięki niższym ratom kredytowym w naszym portfelu zostaje więcej pieniędzy, co dla niektórych może być bardzo pomocne. Niestety, mniejsza rata kredytu oznacza wydłużenie czasu, w jakim będziemy go spłacać. Co ważne, o kredyt konsolidacyjny można starać się mając już dwa osobne kredyty.

Dodatkowe pieniądze?

Kredyt konsolidacyjny to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają już odpowiedniej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kolejne zobowiązanie, a tym samym wciąż potrzebują pieniędzy. Podpisując umowę kredytu konsolidacyjnego niektóre banki oferują dodatkowe pieniądze, które później oczywiście będziemy musieli oddać w comiesięcznych ratach.

Jest to jednak rozwiązanie znacznie korzystniejsze od pozabankowych pożyczek, które dodatkowo zwiększają nasze zadłużenie i ilość miesięcznych rat. Pieniądze, jakie dodatkowo oferują banki przy kredycie skonsolidowanym nie są co prawda bardzo duże (zwykle oscylują w okolicach kilku tysięcy złotych), jednak osoby, które utraciły zdolność kredytową na skutek zbyt wielkiego zadłużenia i tak nie mogą liczyć na kolejny kredyt w zwykłej formie.