Kredyt dla zadłużonych – czy można uzyskać dodatkowe finansowanie w trudnym momencie?

Jagoda kamczacka – owoc na zdrowie

Ciężka sytuacja gospodarcza sprawia, że wielu z nas, by utrzymać optymalny poziom życia, musi wspierać się okazjonalnymi pożyczkami i kredytami. To przykra, ale w ostatnich miesiącach powszechna praktyka, która pozwala nam jakoś połączyć koniec z końcem. Co jednak w momencie, gdy zadłużenie rośnie, a my wciąż potrzebujemy kolejnej pożyczki? Czy istnieje coś takiego jak kredyt dla zadłużonych? Kto może go uzyskać i jakie warunki musi spełnić? 

Czym jest kredyt dla zadłużonych?

Kredyt dla zadłużonych to jedna z ostatecznych desek ratunku dla osoby, która boryka się z dużymi problemami finansowymi i jej obecna zdolność kredytowa lub historia nie pozwala na uzyskanie standardowego kredytu na tradycyjnych warunkach. Gdy całkowita liczba zobowiązań kredytowych przekracza pewien poziom, banki nie zdecydują się na udzielenie kolejnego kredytu. To samo dzieje się w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie regulować terminowo bieżących zobowiązań. W takiej sytuacji niektóre instytucje finansowe i pozabankowe mogą zapewnić nam alternatywę w postaci kredytu dla zadłużonych. To zobowiązanie, które nieco różni się od tradycyjnej pożyczki – jest udzielany na mniejszą kwotę, a termin spłaty jest skrócony – nawet do 1 miesiąca. Instytucja udzielająca takiego kredytu chce mieć po prostu pewność, że osoba wnioskująca będzie w stanie spłacić jak najszybciej takie zobowiązanie. 

Kto może uzyskać kredyt dla zadłużonych? 

Kredyt dla zadłużonych może uzyskać osoba, która ukończyła 18 lat i ma pewną zdolność kredytową, a dodatkowo posiada udokumentowane źródło dochodu i konto bankowe. To podstawowe warunki, które należy spełnić, by uzyskać dodatkowe finansowanie. Niektóre instytucje wymagają od swoich klientów spełnienia dodatkowych warunków, takich jak brak zbyt dużych opóźnień w BIK lub brak negatywnych wpisów w bazach BIG. Coraz więcej instytucji jednak zezwala na udzielenie kredytu klientom, którzy borykają się z poważnymi problemami finansowymi.

Warunek uzyskania kredytu dla zadłużonych

Co zrobić, gdy mamy negatywną historię kredytową i spore opóźnienia w płatności innych kredytów? Ratunkiem może okazać się kredyt dla zadłużonych z dodatkowym zabezpieczeniem wartości zobowiązania. Instytucja finansowa może wymagać od nas zastawu lub innych gwarancji, które stanowią równowartość pożyczonej kwoty i będą mogły zapewnić szybkie wyegzekwowanie ekwiwalentu pożyczonych pieniędzy, gdy ich odzyskanie nie będzie możliwe. Inną, rzadziej stosowaną alternatywą jest wymóg zapewnienia żyranta, czyli innej osoby, która będzie zabezpieczać swoim majątkiem zadłużenie. Jeśli instytucja finansowa nie odzyska pieniędzy od pożyczkobiorcy, ta natychmiast zgłosi się właśnie do żyranta w celu wyegzekwowania całej kwoty.