Sprzedaż mieszkania z działalnością gospodarczą

Nieruchomość mieszkalna może służyć nie tylko do mieszkania, ale także jako miejsce pracy. W takiej przestrzeni bez problemu możemy prowadzić działalność gospodarczą. Takie nieruchomości mają status środków trwałych. Problem może jednak pojawić się w momencie sprzedaży, tak wykorzystywanego mieszkania, gdyż oczywiste jest przyporządkowanie przychodu do odpowiedniego źródła PIT. Jak wygląda sprzedaż mieszkania z działalnością gospodarczą? 

Mieszkanie jako siedziba firmy 

Szukasz wygodnego sposobu na sprzedaż mieszkania. Zapoznaj się z Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania. W tym miejscu sprzedasz także mieszkanie z działalnością gospodarczą, choć warto wpierw zapoznać się z tym, jak wygląda taki proces. Przede wszystkim każdy przedsiębiorca ma obowiązek wyznaczenia siedziby firmy. Co ważne, siedziba nie musi oznaczać adresu, pod którym dochodzi do stałego prowadzenia biznesu. Oznacza to, że adres korespondencyjny może być inny niż adres zamieszkania, czy zameldowania przedsiębiorcy. 

Popularnym rozwiązaniem jest zarejestrowanie działalności na lokal mieszkalny, który jest wykorzystywany na potrzeby związane z  funkcjonowaniem firmy. Taka sytuacja najczęściej dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu jako mała firma możemy zaoszczędzić na kosztach najmu osobnego lokal. Musimy jednak pamiętać, że taka nieruchomość jest traktowana jako środek trwały. 

Jak sprzedać mieszkanie z działalnością gospodarczą? 

Wbrew pozorom sprzedaż mieszkania z działalnością gospodarczą nie jest trudnym zadaniem. Musimy natomiast wiedzieć, że wiąże się z pewnymi konsekwencjami podatkowymi. Jakimi? Przede wszystkim kluczowe jest to, że odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej do celów związanych z funkcjonowaniem firmy nie stanowi przychodu z jej działalności. Jest to natomiast przychód ze sprzedaży prywatnej nieruchomości. W efekcie, po upływie pięciu lat od nabycia bądź wybudowania lokalu podatek dochodowy nie jest odprowadzany.

Jak łatwo sprzedać takie mieszkanie? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy zajmującej się skupem mieszkań. Z Nskup.pl możesz sprzedać lokal bez zbędnych formalności, a pieniądze szybko trafią do Twoich rąk. Zastanawiasz się, ile warta jest nieruchomość podlegająca w ewidencji środków trwałych? Postaw na opinię profesjonalistów zajmujących się wyceną. Dzięki takiej współpracy możesz zaoszczędzić czas i w łatwy sposób sprzedać mieszkanie z działalnością gospodarczą.

Dodaj komentarz