Kompozycja siedem “P” – na czym polega nowoczesny marketing mix

Kompozycja siedem “P” – na czym polega nowoczesny marketing mix

Kompozycja marketingowa to zespół działań, które pomagają wejść na rynek, utrzymać się na nim i wypromować markę. Podstawowa 4P, czyli produkt, cena, miejsce i promocja (ang. product, price, place, promotion), ewoluowała na kolejne odsłony nowoczesnego podejścia do marketingu.

Czym jest mix 7P

W kolejnych latach do kompozycji 4P dodano kolejne elementy. Są to: ludzie, proces i świadectwo materialne (ang. people, proces, physical evidence). Proces ewolucji 4P w 7P wynika między innymi z bardzo dynamicznych zmian, jakie obserwujemy w marketingu na polu social mediów.

Jak zastosować marketing 7P w działalności

Ostatnia dekada z pewnością należy do Facebooka, LinkedIn czy Twittera, które połączone ze stronami internetowymi firm pomagają promować usługi i towary. Do klasycznego tercetu marketingowego warto zatem dodać między innymi opcję people. Co kryje się pod 7P?

Produkt

To dosyć oczywiste, że w marketingu wychodzimy od usługi czy towaru, który powinien być dobrej jakości. Aby go sprzedać, należy określić grupę docelową, jego przeznaczenie. I kolejny element mix marketing, czyli:

Cena

Definiowana na podstawie konkurencyjnych produktów. Cena obejmuje też promocje, rabaty.

Promocja

Tu wchodzi w grę cały wachlarz działań, które mają wypromować produkt i pozyskać klienta, a więc reklama, marketing bezpośredni, mailingi, eventy promocyjne.

Miejsce

Strona internetowa, sklep – lokalizacja, w której można dostać usługę czy towar. To także miejsca, w których towar jest produkowany i te, które wspierają jego dystrybucję. 

Ludzie

Kategoria obejmuje działania PR, w tym uzyskiwanie rekomendacji, kontakt z klientem, również za pomocą SM. Działania marketingowe dotyczące tego elementu skupiają się na osobach tworzących firmę, na partnerach i na klientach. Pod kątem ich satysfakcji należy tworzyć poszczególne polityki firmy w obszarach zrównoważonego HR, przejrzystego, zgodnego z prawem partnerstwa i obsługi konsumentów.

Proces

Logistyka, dostarczania produktu. Klienci zwracają coraz większą uwagę na łańcuch dystrybucji. Sprawdzają kto dostarcza lub produkuje dany towar. Liczy się dla nich obsługa, w tym posprzedażowa. Te procesy logistyczne powinny być dobrze prowadzone, jeśli firma na właściwie prosperować. 

Świadectwo materialne

To, jak produkt wygląda, jak wygląda miejsce, w którym jest sprzedawany, a także fizyczne dowody jego zakupu, świadczące o legalnym istnieniu firmy. Wchodzi tu w grę opakowanie, branding, a także paragony czy faktury.

Zaplanowanie działań marketingowych pod kątem kompozycji 7P pozwala określić bardziej szczegółowo niż za pomocą 4P, jak ma wyglądać obecność produktu na rynku. 

 

Dodaj komentarz