Kredyt dla spółki – co warto o nim wiedzieć?

W pewny momencie, w każdej firmie może pojawić się potrzeba zaciągnięcia kredytu. Nie musi to od razu oznaczać, że firma jest źle zarządzana. Czasem przyczyną takiej decyzji jest załamanie rynku lub chęć dokonania kosztownych, ale opłacalnych inwestycji. W takiej sytuacji można sięgnąć po kredyt dla firm lub kredyt dla spółki z o.o. Co warto o nim wiedzieć i czy warto go wziąć?

Kredyt dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – warunki

Przedsiębiorstwa, które chcą otrzymać tego typu kredyt, muszą spełnić szereg wymagań, które stawia przed nimi bank. Aby otrzymać kredyt dla spółki, firma musi mieć przede wszystkim wysokie obroty. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to, ile pieniędzy firma otrzyma od banku. Prócz tego konieczne jest nieodnotowywanie strat, niezaleganie ze składkami do US i ZUS-u, dobra historia kredytowa oraz odpowiedni staż. Przedsiębiorstwa, które na rynku działają krócej niż rok, mogą mieć problem z tym, aby uzyskać atrakcyjny kredyt. Automatycznie są odrzucane także wnioski osób, które mają zaległości w opłacaniu składek. Bank wymaga zaświadczenia o niezaleganiu w płatnościach do urzędów, dlatego taka informacja z pewnością się nie ukryje. Jeśli chodzi o historię kredytową, to tak jak w przypadku zaciągania innych kredytów musi być ona po prostu odpowiednia.

Co ciekawe instytucje finansowe coraz częściej biorą też pod uwagę branżę, w której działa spółka oraz zdolność kredytową udziałowców. Osoby pracujące w stosunkowo niepewnych i niestabilnych branżach mogą mieć trudności, aby sfinansować swoje inwestycje kredytem bankowym.

Zgoda na kredyt dla spółki – kto musi ją wydać?

Jeśli chodzi o kredyt dla spółki https://habzafinanse.com.pl/kredyt-dla-spolki/, to warto wiedzieć, kto musi wydać zgodę na to, aby go wziąć. Na co dzień osobą, która zarządza działaniami spółki, jest jej prezes. Jeśli kwota kredytu nie przekracza połowy kapitału zakładowego, to nie musi on pytać nikogo o zgodę na zaciągnięcie kredytu. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku większych kwot. Jeśli kwota kredytu ma być wyższa niż ponad połowa kapitału zakładowego, to zgodę musi wyrazić także Rada Nadzorcza Spółki.

Kredyt dla spółki a zabezpieczenie

Banki mogą wymagać od przedsiębiorców zabezpieczenia kredytu. Może ono przyjąć formę hipoteki, zastawu ogólnego lub poręczenia. Niekiedy możliwy jest kredyt dla spółki bez zabezpieczeń. Jeśli spółka ma wysokie dochody i nie ma zaległości w spłatach zobowiązań, to może wnioskować o kredyt dla spółki bez zabezpieczeń.