Trudności finansowe mogą dopaść każdego, zwłaszcza teraz, gdy pandemia dała się we znaki właściwie każdemu działowi gospodarki. Nagła utrata pracy, problemy zdrowotne wymagające natychmiastowego podjęcie leczenia czy nieplanowane inwestycje, w przypadku braku własnych środków finansowych, skłaniają nas do szukania pomocy u pożyczkodawców. Czasami pożyczka to jedyne rozwiązanie, które pozwala zachować ciągłość finansową umożliwiającą opłacanie bieżących rachunków czy zakup leków.
Pożyczki krótkoterminowe – chwilówki
W celu uzyskania odpowiednich środków finansowych często udajemy się do banku. Jednak sektor bankowy dokładnie weryfikuje zdolność kredytową swoich klientów, sprawdzając ich w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli nie spełniamy dość restrykcyjnych wymagań banku, pozostają jeszcze instytucje sektora pozabankowego. Ich wymagania wobec pożyczkobiorcy są znacznie niższe, przez co łatwiej uzyskać wsparcie finansowe.
Formalności w instytucjach pozabankowych są okrojone do niezbędnego minimum, najczęściej potrzebny jest tylko dowód osobisty. Szybkość oraz łatwość uzyskania pożyczki krótkoterminowej sprawia, że wiele obraz bierze kilka, a nawet kilkanaście chwilówek w tym samym czasie. Niestety bardzo często wiąże się to z poważnymi problemami z terminowymi spłatami. Odsetki rosną, a wraz z nimi zadłużenie. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być konsolidacja chwilówek.
Sektor pozabankowy – wymagania wobec klienta
Pożyczki po terminie źle wpływają na naszą historię kredytową. W takiej sytuacji próżno szukać rozwiązania w bankach. Należy zwrócić się do instytucji, dla których BIK nie jest najważniejszy. Właśnie dlatego należy zapoznać się z ofertą sektora pozabankowego, który dynamicznie się rozwija, regularnie wzbogacając swoją ofertę o nowe produkty finansowe. Jednak, aby otrzymać wsparcie, należy udowodnić, że nasza sytuacja finansowa stabilna.
W związku z tym trzeba zaopatrzyć się we wszystkie dokumenty potwierdzające źródła dochodu. Może to być umowa o pracę, ale również umowa-zlecenie, umowa o dzieło, zaświadczenie o przyznanej rencie czy emeryturze. Jeśli spełnimy te warunki, mamy szansę skorzystać z rozwiązań oferowanych przez danego pożyczkodawcę.
Konsolidacja chwilówek – na czym to polega?
Jednym z najczęściej wybieranych przez zadłużonych klientów rozwiązań jest konsolidacja chwilówek. Jest to produkt finansowy, który polega na połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno o znacznie dłuższym terminie spłaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu rata jest niższa. Ustalanie jej wysokości podlega negocjacjom. Należy pamiętać, że nie może to być kwota przekraczająca nasze możliwości finansowe. Oczywiście jest to też pożyczka, więc korzystanie z niej wiąże się z naliczeniem opłat.
Jednak dla wielu osób to jedyna możliwość, by uchronić się przed nieprzyjemnym procesem windykacyjnym. Wybierając to rozwiązanie, należy obiektywnie ocenić zakres możliwości finansowych. Nieterminowe spłacanie tego zadłużenia może nas wpędzić w jeszcze gorsze problemy finansowe. Rata musi być tak obliczona, abyśmy mogli regulować również inne zobowiązania, takie jak czynsz za mieszkanie, bieżące rachunki za prąd, wodę czy gaz.
Sektor pozabankowy proponuje łatwo dostępne produkty finansowe przy minimum formalności. Wymagania instytucji z tego sektora są mniej restrykcyjne niż te stawiane wobec pożyczkobiorcy przez banki. Taka sytuacja sprzyja pobieraniu wielu pożyczek, a to może doprowadzić do poważnych kłopotów. Ich rozwiązaniem może okazać się konsolidacja chwilówek, która pozawala na spłatę całkowitego zadłużenia za pomocą niskich rat.