Jak znaleźć fundusze na rozwój małej firmy? Pożyczki i inne źródła finansowania

Jagoda kamczacka – owoc na zdrowie

Początkujące firmy poszukujące finansowania, aby rozpocząć działalność, często napotykają na przeszkody związane z surowymi kryteriami przyznawania kredytów oraz faktem, że nie miały one możliwości zbudowania dobrego wyniku kredytowego.

Korzyści z pożyczek dla początkujących firm

Zaletą pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest fakt, że właściciele firm nie muszą rozstawać się z żadną ze swoich firm, aby pozyskać kapitał. Często z venture capital lub inwestorów aniołów, udział własności MŚP jest negocjowana w zamian za finansowanie.

Wady kredytów na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Niektóre rzeczy do rozważenia obejmują fakt, że może być trudno uzyskać blisko do pełnej kwoty chcesz – średnia pożyczka biznesowa jest około £ 7,200 w tej chwili. Ale możesz skorzystać z tego, że nie ma opłat za zorganizowanie pożyczki lub jej wcześniejszą spłatę.

Biznesowe linie kredytowe

Innym rodzajem pożyczki dla małych firm jest biznesowa linia kredytowa, która działa podobnie jak karta kredytowa. Jest to inny rodzaj kredytu biznesowego, ponieważ MŚP otrzymują kredyt do określonej wartości, z którego mogą korzystać w razie potrzeby.

Korzyści z linii kredytowych dla przedsiębiorstw

Elastyczność tego typu finansowania jest czymś, co działa dobrze dla wielu właścicieli małych firm, często działając jako fundusz awaryjny, gdyby tego potrzebowali. Firma będzie płacić tylko odsetki od tego, co jest pożyczone, a nie od pełnej wartości limitu kredytowego.

Często proces ubiegania się o ten rodzaj finansowania jest dość prosty, a linia kredytowa nie musi być wykorzystywana – jest ona dostępna, gdy firma jej potrzebuje. Ostrożne i odpowiedzialne korzystanie z kredytu może również pomóc poprawić ocenę kredytową małych firm.

Wady biznesowych linii kredytowych

Niektóre potencjalne wady biznesowych linii kredytowych to wyższe opłaty za obsługę i wypłaty, dlatego zawsze warto zastanowić się, jak często będziemy sięgać po dostępny kredyt.

Finansowanie sprzętu

Prawie każda firma potrzebuje sprzętu do prowadzenia działalności, niezależnie od tego, czy jest to sprzęt i oprogramowanie IT, maszyny, meble czy pojazdy firmowe – sprzęt jest ważną częścią codziennej działalności biznesowej. Ale co się stanie, jeśli Twoja firma nie może sobie pozwolić na pokrycie kosztów niezbędnego sprzętu, gdy jest on potrzebny? Wtedy właśnie z pomocą przychodzi finansowanie sprzętu.

Korzyści z finansowania sprzętu

Ten rodzaj pożyczki zapewnia Ci finansowanie zakupu sprzętu, z kosztami rozłożonymi na kilka lat z ustalonym harmonogramem spłat. Warunki pożyczki mogą się różnić w zależności od pożyczkodawcy i ogólnie rzecz biorąc, żadne dodatkowe aktywa nie są potrzebne do zabezpieczenia transakcji finansowania.

Dla mniejszych firm, gdzie przepływ gotówki jest często napięty, jest to świetna opcja i w przeciwieństwie do alternatyw takich jak leasing, jak tylko pożyczka zostanie spłacona, firma będzie właścicielem sprzętu.

Wady finansowania sprzętu

Często jesteś ograniczony tylko do zakupu sprzętu i tego rodzaju pożyczki mogą mieć wyższe stopy procentowe niż bardziej tradycyjne pożyczki biznesowe.

Kredyty obrotowe

Finansowanie kapitału obrotowego jest krótko- lub średnioterminowym kredytem biznesowym, który pozwoli Ci zwiększyć kapitał obrotowy dostępny dla Twojej firmy – zapłacić pensje, kupić zapasy lub wypełnić lukę gotówkową pomiędzy fakturami. Często małe firmy wykorzystują ten rodzaj kredytu do sfinansowania konkretnych potrzeb operacyjnych, ponieważ mogą one szybko rozwiązać problemy z przepływem gotówki, na przykład, jeśli Twoja firma musi zatrudnić więcej pracowników w szczytowych okresach handlowych.

Korzyści z kredytu obrotowego

Jeśli Twoja firma potrzebuje zastrzyku gotówki, to kredyty obrotowe są świetną opcją, jednak są one przeznaczone na rozwiązania krótkoterminowe, a nie na duże inwestycje lub długoterminowe aktywa, ponieważ stopy procentowe będą prawdopodobnie wyższe.

Elastyczność tego typu finansowania przemawia do wielu małych i średnich przedsiębiorstw z niewielkimi ograniczeniami co do tego, na co można je wydać i często nie ma potrzeby zabezpieczania kredytu – chociaż będzie to zależało od twojej oceny kredytowej w danym momencie.

Pożyczki peer-to-peer dla firm

Pożyczki peer-to-peer lub P2P są najszybciej rozwijającym się rodzajem finansowania w Wielkiej Brytanii. Zasadniczo, polega to na pożyczaniu od innych osób i często odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej. W zależności od sytuacji Twojej firmy i kwoty, którą musisz pożyczyć, pożyczki mogą być zabezpieczone lub niezabezpieczone.

Korzyści z pożyczek peer-to-peer

Z perspektywy pożyczkobiorcy, proces jest podobny do ubiegania się o pożyczkę u dostawcy usług finansowych, ale często proces aplikacji jest szybszy i istnieje większa szansa na zatwierdzenie. Decyzje o przyznaniu pożyczki P2P są podejmowane indywidualnie, więc jeśli jeden pożyczkodawca Cię odrzuci, nie oznacza to, że wszyscy to zrobią.

Wady pożyczek peer-to-peer

Firmy powinny rozważyć, na ile możliwe jest zarządzanie spłatami, ponieważ brak spłat może prowadzić do komplikacji, takich jak zwiększone opłaty lub nawet działania prawne i może znacząco wpłynąć na raport kredytowy.

Który kredyt jest odpowiedni dla Twojej firmy?

Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu biznesowego, upewnij się, że poświęciłeś czas na ocenę swojej firmy i jej potrzeb. Zważ zalety i wady każdej pożyczki, zanim wybierzesz tę, która jest dla Ciebie odpowiednia, i wykonaj badania, aby upewnić się, że rozumiesz wszystkie koszty i warunki związane z rodzajem pożyczki biznesowej, którą chcesz uzyskać. Aby zacząć, zadaj sobie następujące trzy pytania:

 • Jak szybko potrzebujesz finansowania?
 • Jakiej kwoty potrzebujesz?
 • Jakie są możliwe warunki spłaty dla Twojej firmy?

Rodzina i przyjaciele

Wreszcie, można szukać wsparcia finansowego wśród bliskich osób. To oczywiście działa najlepiej, jeśli przyjaciele i rodzina dysponują znaczną ilością gotówki, ale nie należy myśleć, że jest to rozwiązanie tylko dla tych, którzy mają szczęście przebywać w otoczeniu zamożnych ludzi – pożyczanie pieniędzy od osób prywatnych jest znacznie częstsze, niż mogłoby się wydawać początkującym przedsiębiorcom.

Przyjaciele i rodzina najprawdopodobniej zaoferują znacznie łagodniejsze warunki pożyczki niż kredytodawcy komercyjni. Zależy im na Twoim sukcesie, więc nie będą Cię naciągać na wygórowane oprocentowanie. Oczywiście, nie oznacza to, że powinieneś traktować pożyczki od przyjaciół i rodziny inaczej niż pożyczki z jakiegokolwiek innego źródła. Nadal musisz mieć jasność co do warunków i spłacić pożyczkę w terminie i w całości.

Upewnij się, że wiesz, co następuje:

 • Dokładnie, ile pożyczasz?
 • Czego, jeśli w ogóle, oczekuje Twój pożyczkodawca w zamian za pożyczkę?
 • Jakimi odsetkami będzie Cię obciążał?
 • Do kiedy musisz zakończyć spłatę?

Jeśli jednak zaznaczyłeś wszystkie te pola, możesz wiele zyskać na tym, że przyjaciele i rodzina zainwestują w Twój biznes – zwłaszcza, że prawdopodobnie znają już Ciebie i Twój pomysł na biznes, a Ty nie musisz ich przekonywać, tak jak zrobiłby to bank.

Sprzedaż udziałów

Drugim z dwóch głównych rodzajów finansowania jest private equity. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż udziałów odnosi się do wszystkich form finansowania, w których sprzedajesz udziały w swojej firmie inwestorowi.

Główna różnica między finansowaniem kapitałowym a kredytami polega na rozłożeniu ryzyka. Podczas gdy pożyczki muszą być spłacone w całości bez względu na to, czy biznes się powiedzie, czy nie, inwestorzy kapitałowi mają udział zarówno w zyskach, jak i stratach. W zamian za to, zazwyczaj biorą pewien rodzaj roli w rozwoju Twojego biznesu, podejmując z Tobą ważne decyzje lub zatwierdzając i wetując decyzje, które Ty podjąłeś.

Według badań, 60% małych i średnich przedsiębiorstw nadal nie jest pewnych swojej zdolności do finansowania długoterminowego wzrostu. Niepewność ta jest tym większa, że banki coraz bardziej niechętnie udzielają im pożyczek. W tych czasach kryzysu, alternatywne finansowanie zapewnia MŚP dostęp do innowacyjnych i elastycznych rozwiązań dla ich wymagań finansowych.

Alternatywne źródła finansowania

W tym artykule przyglądamy się kilku kluczowym faktom, które pokazują znaczenie alternatywnych źródeł finansowania oraz ich zdolność do stania się nowym, innowacyjnym sposobem pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa. Ale, oczywiście, aby naprawdę się rozwijały, Rząd musi je wspierać poprzez inwestycje i lepsze regulacje w celu ochrony inwestorów detalicznych.

Jak zapewnić finansowanie dla Twojego startupu?

Testowanie nowych produktów, badanie trendów rynkowych, zabezpieczanie zapasów – nie brakuje kosztów dla początkującego biznesu. Ale jeśli nawet nie zacząłeś jeszcze sprzedawać, skąd wziąć pieniądze?

Doświadczeni właściciele firm mogą dysponować siecią finansistów, ale dla początkujących przedsiębiorców zdobycie funduszy, zanim będą mieli szansę się wykazać, może być trudne.

Każdy nowy biznes może mieć trochę więcej gotówki, ale proces ubiegania się o dotacje to coś więcej niż wpisanie swojego nazwiska na listę i czekanie na wpłatę. Nie każda dotacja jest odpowiednia dla każdego biznesu, a zrozumienie, w jaki sposób organizacje przyznające dotacje oceniają wnioskodawców, jest kluczowe dla zabezpieczenia potrzebnej pomocy finansowej.

Jeśli planujesz zainwestować czas i energię w złożenie wniosku do programu dotacyjnego, ważne jest, aby zrozumieć dostępne opcje i wybrać dotację, która jest odpowiednia dla Twojego biznesu.

Jak uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dotacje dla małych firm oferowane są przez różnego rodzaju organizacje, dla różnego rodzaju przedsiębiorstw, o szerokim zakresie wartości, misji i funkcji. Nie ma jednego zestawu kryteriów, które można by zastosować do wszystkich możliwości uzyskania dotacji, ale generalnie, grantodawcy szukają firm, które ucieleśniają cel określony przez ich organizację i wnoszą wartość dodaną do danej społeczności lub branży.

Dotacje dla małych firm nie są pożyczkami, więc pożyczkodawcy nie oczekują, że zostaną spłacone. Nie są one również kapitałem inwestycyjnym, więc emitenci nie oczekują, że będą posiadać aktywa Twojej firmy. Nie oznacza to jednak, że dotacje dla małych firm nie wiążą się z oczekiwaniami i zachętami.

Poszukaj dotacji w swojej branży

Wiele dotacji dla małych firm jest specyficznych dla danej branży, więc może to pomóc zawęzić poszukiwania, jeśli skupisz się na organizacjach i instytucjach badawczych z danej branży. Skupienie się na jednej branży buduje również szum wokół Twojego biznesu i może pomóc w nawiązaniu kontaktów z osobami z branży, które mogą zaoferować wskazówki i możliwości inwestycyjne.

Przeczytaj uważnie wymagania dotyczące kwalifikowalności

Brzmi to jak oczywistość, ale nietrudno przeoczyć pewne aspekty wymagań kwalifikacyjnych i w efekcie włożyć mnóstwo wysiłku w aplikowanie o dotację, do której się nie kwalifikujesz. Przeczytaj uważnie wymagania i oceń, czy kwalifikujesz się do otrzymania dotacji. Jeśli nie jesteś pewien, czy się kwalifikujesz, skontaktuj się z kimś z organizacji i zapytaj.

Upewnij się, że Twój biznes jest zgodny z misją organizacji

Organizacje, które przyznają dotacje dla małych firm, robią to w nadziei na osiągnięcie konkretnego celu, na którym im bardzo zależy. Zadaj sobie pytanie, w jaki sposób Twój model biznesowy przyczynia się do osiągnięcia tego celu. Jeśli odpowiedź jest trudna, warto rozważyć złożenie wniosku o dotacje do innej organizacji.

Wiedz, na co wydasz pieniądze z dotacji

Niektóre organizacje mogą zastrzec, na co wydadzą pieniądze z dotacji, ale nawet jeśli tego nie zrobią, ważne jest, aby mieć pomysł, jak planujemy wykorzystać te pieniądze. Kiedy organizacja decyduje się na przyznanie dotacji, posiadanie biznesplanu i wiedza o tym, jak zostaną wydane pieniądze, pomoże jej lepiej zrozumieć, w jaki sposób jej działalność wpisuje się w misję organizacji.

Skup się na innowacjach i ekspansji

Organizacje, które przyznają dotacje małym firmom, zazwyczaj faworyzują biznesy, które postrzegają jako innowacyjne, myślące przyszłościowo i znajdujące się na ścieżce wzrostu. Skoncentruj się na tym, jak planujesz rozwinąć swoją działalność, jakie nowe technologie możesz opracować i co Twoja firma może zrobić, aby pomóc organizacji w realizacji jej misji.

Inwestorzy kapitałowi

Inwestorzy kapitałowi odnoszą się zarówno do inwestorów anielskich, jak i funduszy venture capital. Akredytowani inwestorzy mogą pomóc w zapewnieniu środków finansowych na rozpoczęcie działalności w zamian za własność kapitału własnego lub dług zamienny (pożyczka, która w przyszłości może zostać zamieniona na kapitał własny). Największą korzyścią dla inwestorów kapitałowych jest to, że mogą oni zapewnić Ci duże sumy pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Czasami mogą również zapewnić cenny mentoring, gdy pracujesz nad rozwojem własnego biznesu.

Napędzaj rozwój swojego startupu za pomocą dotacji dla małych firm

Pierwsze kilka miesięcy prowadzenia firmy to często największe wyzwanie. Potrzeba czasu, aby firma zaczęła przynosić zyski, a koszty mogą się szybko sumować. Programy grantowe dla małych firm mogą wiele zmienić dla nowego właściciela firmy. Nie tylko zapewniają one niezbędny zastrzyk środków finansowych, ale mogą również pomóc w nawiązaniu kontaktów w branży i budowaniu szumu wokół produktu.

Jeśli Twoja firma ma potencjał do wprowadzania innowacji w swojej branży i tworzenia nowych technologii służących dobru publicznemu, są szanse, że jesteś świetnym kandydatem do otrzymania dotacji dla małych firm.

Jakie są korzyści z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma korzyściami. Nie tylko fundusze bezpośrednio pokrywają koszty związane z rozwojem firmy, ale także bliska współpraca z organizacją przyznającą dotacje może pomóc w budowaniu szumu wokół firmy i nawiązywaniu kontaktów z kluczowymi graczami w branży.

Kto może ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Każda dotacja będzie miała wytyczne dotyczące tego, które firmy kwalifikują się do otrzymania dotacji, więc należy uważnie przeczytać wszystkie wymagania. Ogólnie rzecz biorąc, organizacje przyznające dotacje są zainteresowane biznesami, które mają potencjał do rozwoju i pomagają w osiągnięciu celów organizacji.

Jak zdobyć fundusze na biznes franczyzowy?

Rozpoczęcie działalności franczyzowej może być mniej ryzykowne niż założenie zwykłego małego biznesu, ponieważ będzie się miało do dyspozycji ustaloną markę, a franczyzodawca może również pomóc w marketingu i zapewnić szkolenia biznesowe. Niemniej jednak, nadal można potrzebować funduszy na zakup franczyzy i/lub pieniędzy na rozpoczęcie działalności – można na przykład potrzebować na zakup lokalu i/lub zapasów.

Jeśli masz już ugruntowaną pozycję na rynku franczyzy, możesz nadal potrzebować środków na:

 • sfinansować ekspansję lub rozwój, np. przeprowadzkę do nowego lokalu lub oferowanie nowych produktów i usług
 • sfinansowanie kampanii marketingowej
 • Zatrudnić nowych pracowników
 • pokrycie kosztów operacyjnych w okresach, gdy wielkość biznesu jest mniejsza
 • Przejęcie innego biznesu franczyzowego
 • Unowocześnienie sprzętu
 • Przeprowadzenie remontu w lokalu biznesowym.

To wszystko oznacza, że jako franczyzobiorca możesz chcieć pożyczyć pieniądze. Fakt, że mamy do czynienia z marką o ugruntowanej pozycji, również może nam pomóc, ponieważ pożyczkodawca może być bardziej skłonny udzielić nam pożyczki w porównaniu ze zwykłą małą firmą.

Dodaj komentarz