Ostatnimi laty można zauważyć wzrost oszust pożyczkowych na terenie całego kraju. Wyłudzane są w różnorodny sposób i przez wiele szkolonych wcześniej do takich zadań osób. Na rynku finansowym istnieją również fałszywe firmy zajmujące się wyłudzeniami pieniędzy. Oba te dwa podmioty stwarzają pozory profesjonalnej obsługi klienta, posługują się językiem zawodowym w sposób idealny. Najczęstszymi ofiarami takich przestępstw bywają osoby starsze oraz te, które nieświadomie podają swoje dane osobowe w wielu miejscach. Najbardziej popularną formą oszustwa są firmy, które podając fałszywe informacje na temat warunków zawarcia pożyczki nakłaniają do skorzystania z ich oferty lub podszywanie się pod inną osobę w celu uzyskania pożyczki. Istnieją jednak sposoby na zachowanie względnej ostrożności oraz uniknięcie oszustw pożyczkowych. Niewiedza w wielu sytuacjach szkodzi. Również i w kwestii wyłudzeń i fałszywych firm warto posiadać podstawowe informacje o potencjalnym zagrożeniu. To i wiele innych ciekawostek przeczytacie w tym artykule.
1. Nieuczciwe firmy pożyczkowe.
Niektóre firmy pożyczkowe chwalą się milionami zadowolonych klientów i setkami udzielonych pożyczek. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Na szczęście do naszej dyspozycji jest Rejestr Instytucji Pożyczkowych KNF. W takim właśnie rejestrze możemy sprawdzić czy dana firma z którą chcemy nawiązać współpracę jest do niego wpisana. Jeżeli nie widnieje ona na jego liście możemy mieć powody do wątpienia w uczciwość pożyczkodawcy. Kolejnym aspektem, który powinien dać nam do myślenia są dane kontaktowe firmy. Poza tym że powinny być one powszechnie dostępne, powinny być również prawdziwe. Często możemy spotkać się z firmami tak zwanymi “krzakami”, których adresy w rzeczywistości nie istnieją. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy firma podaje swój numer KRS. Jeżeli takie dane rejestrowe nie widnieją w jakimkolwiek miejscu trzeba mieć się na baczności.
2. Oszustwo na dowód.
Jest najczęstszą formą wyłudzenia pieniędzy w szybki i łatwy sposób. Do zrealizowania takiego planu oszustowi wystarczy nasz dowód osobisty lub same dane osobowe. Na jakich zasadach działa cała formalność wyłudzenia? Osoba, która przywłaszczyła sobie nasz dokument udaje się z nim do oddziału banku lub innej instytucji pożyczkowej i zawierają umowę pożyczki na nasze nazwisko. Cały ten proceder może trwać kilkanaście minut a jego skutki będziemy odczuwać latami.
3. Jak chronić się przed oszustwami pożyczkowymi?
Pierwszą, podstawową zasadą jest trzymanie wszystkich danych i haseł do logowania w banku w miejscu trudno dostępnym dla osób postronnych. Najlepiej takie informacje przechowywać w domu. W tej kwestii warto zwrócić uwagę osobom starszym, którzy mają tendencję do przykładowo zapisywania pinu do karty bezpośrednio na swojej karcie kredytowej czy trzymania takich informacji w portfelach. Oszuści tylko czekają na takie sytuacje.
Drugą zasadą, równie ważną jest natychmiastowa reakcja w przypadku kradzieży dokumentów. Im szybciej taka informacja wpłynie do policji, tym większe prawdopodobieństwo że oszust nie zdąży zaciągnąć pożyczek na nasze nazwisko.
Kolejną kluczową regułą jest zabezpieczenie swojej przyszłości. Jeżeli posiadamy stabilną sytuację życiową i finansową, która daje pewność że w najbliższym czasie nie będziemy potrzebowali zawierać umów pożyczkowych możemy zastrzec swój numer PESEL. Taką usługę możemy zrealizować w usłudze Bezpieczny PESEL. Informacja o zastrzeżeniu numeru będzie dostępna dla większości firm pożyczkowych.
Następną priorytetową przesłanką do zachowania bezpieczeństwa finansowego jest ochrona swoich danych osobowych, których utrata jest niezwykle łatwa. W dobie internetu i wypełnianiu formularzy kontaktowych niemalże na każdej stronie istnieje ryzyko przechwycenia danych w niewłaściwe ręce. Unikajmy zatem wysyłania swoich danych, w najgorszych przypadkach skanów dowodu osobistego za pomocą poczty elektronicznej. Również w kwestii przychodzenia wiadomości na ową pocztę warto mieć ograniczone zaufanie do nadawcy proszącego o szczegółowe informacje. Pamiętajmy również, że w przypadku gdy bank poprosi nas o dane osobowe zawsze lepszym wyjściem będzie udanie się do stacjonarnego oddziału placówki.
”