Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Kiedy staramy się o kredyt, martwimy się przede wszystkim o to, czy bank udzieli nam zgody kredytowej. Musimy przygotować się na bardzo wiele pytań ze strony banku, który ustali, czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt o który się staramy. By oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, warto już na samym początku obliczyć swoją zdolność kredytową.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Co w ogóle oznacza termin “zdolność kredytowa”? Jest to maksymalna kwota kredytu, jaką może nam udzielić bank. Wyliczane jest to na podstawie wielu czynników. By wiedzieć jak sprawdzić zdolność kredytową musimy znać listę najważniejszych punktów o które może zapytać nas pracownik banku:

  • Wysokość dochodów i posiadany majątek,
  • gdzie i na jakiej zasadzie jesteśmy zatrudnieni,
  • okres naszego zatrudnienia,
  • inne zobowiązania finansowe (kredyty, alimenty, itp.),
  • wydatki, które przeznaczamy na utrzymanie,
  • liczba osób w gospodarstwie,
  • pytania osobiste (wiek, wykształcenie, liczba dzieci, stan cywilny czy miejsce zamieszkania).

Gdzie sprawdzić zdolność kredytową?

Istnieje kilka możliwości, by sprawdzić naszą zdolność kredytową. Pierwszym i najpopularniejszym sposobem jak sprawdzić zdolność kredytową jest internetowy kalkulator zdolności kredytowej. Jest to bardzo łatwy i intuicyjny sposób by w zaciszu domowym sprawdzić, czy jesteśmy gotowi na spłatę kredytu, o który się staramy lub sprawdzenie na jaki kredyt możemy liczyć od banku.

Najlepszym pomysłem będzie tutaj stosowanie kalkulatora udostępnionego przez konkretny bank lub instytucję finansową. Zwiększa to wiarygodność wyniku, ponieważ każda instytucja finansowa stosuje swój indywidualny algorytm przy obliczaniu zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Drugim dosyć popularnym sposobem jest skontaktowanie się z bankiem – osobiście lub internetowo. Możemy osobiście wybrać się do placówki banku, gdzie pracownik wyliczy naszą zdolność kredytową lub online, poprzez formularz internetowy czy infolinię banku. Są to metody bardziej czasochłonne, lecz dla niektórych klientów ważniejsza i bardziej wiarygodna jest rozmowa z pracownikiem banku.

Podsumowanie

Jak sprawdzić zdolność kredytową – jest to czasochłonny i często żmudny proces, lecz starając się o kredyt nie może nas to ominąć. Po sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej możemy w spokoju złożyć wniosek o kredyt i czekać na odzew ze strony banku. Trzeba także pamiętać, że każdy bank stosuje swój własny algorytm, dlatego lepiej sprawdzić w każdej instytucji z osobna, by znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz