Pożyczki i kredyty stanowić mogą przydatny zastrzyk gotówki. Niejednokrotnie są w stanie uratować domowy budżet lub zrealizować wartościową inwestycję. Szybko jednak przychodzi czas, gdy trzeba je spłacić. Jak rozplanować spłatę kredytu?
Budżet to podstawa
Jeśli mamy wiele wydatków, w tym raty kredytów, podstawą będzie ułożenie miesięcznego budżetu. Pozwoli on nam zorientować się w naszych wydatkach i ułatwi dopilnowanie, by wszystkie należności zostały uregulowane we właściwym czasie. Budżet taki możemy ułożyć na komputerze, na przykład w programie Excel, lub po prostu w zeszycie.
Spisz wszystkie przychody
Pierwszym krokiem do ułożenia miesięcznego budżetu jest podliczenie wszystkich kwot, jakich możemy spodziewać się na swoim koncie. Dla bezpieczeństwa zakładamy tu kwoty minimalne – nadwyżkami zajmiemy się później. Musimy na tym etapie wprowadzić wszystkie wpływy na konto jakich się spodziewamy do tabeli w programie komputerowym lub wypisać je w zeszycie, w miejscu przeznaczonym na miesięczne przychody. Pamiętajmy, by je zsumować i zanotować otrzymaną kwotę.
Spisz wszystkie wydatki
Następnie należy spisać wszystkie wydatki, które wypływają z naszego konta co miesiąc. Chodzi tu przede wszystkim o takie rzeczy jak:
- Rachunki za prąd, wodę i telefon,
- Czynsz,
- Benzyna lub bilety komunikacji miejskiej,
- Leki,
- Wyżywienie.
No i oczywiście – raty zaciągniętego kredytu. Należy obliczyć sumę tych wszystkich wydatków i ją zanotować. To żelazna kwota, którą musimy odłożyć z wypłaty, aby móc godnie przeżyć miesiąc i mieć środki na opłacenie zobowiązań.
Jak nadzorować pieniądze?
Trudność czasem sprawia nam nadzorowanie, by pieniądze zostały przeznaczone na właściwe wydatki. Dlatego dobrym sposobem jest podzielenie ich zaraz po otrzymaniu wypłaty. Jeszcze tego samego dnia należy opłacić rachunki za prąd, wodę, telefon i ewentualnie pozostałe media, a także czynsz. W następnej kolejności opłacamy ratę kredytu. W ten sposób wszystkie stałe opłaty na ten moment mamy już za sobą, a wizja komornika lub utraty mieszkania czy prądu nie jest nam straszna.
W dalszej kolejności odkładamy pieniądze na te rzeczy, których koszty się zmieniają. Warto założyć w tym celu subkonta w banku lub odkładać odliczone kwoty do odpowiednich kopert, z których będziemy brać pieniądze na bilety czy jedzenie.
Co zrobić z nadwyżką?
Jeśli zostanie nam nadwyżka pieniędzy, warto uzyskaną kwotę podzielić na pół. Część pierwszą przeznaczyć możemy na przyjemności, a część drugą odłożyć lub przeznaczyć na nadpłatę kredytu.