Jak nie wpaść w długi? Praktyczne rady dla kredytobiorców

Z roku na rok coraz więcej Polaków popada w zadłużenie. Wpływ na to może mieć m.in. to, że coraz łatwiej jest otrzymać poszczególne produkty finansowe, a niektóre osoby nie potrafią odpowiedzialnie zarządzać swoim domowym budżetem. Na szczęście zaciągnięcie kredytu nie musi się od razu wiązać z długami. Zobacz, jak dzięki kilku prostym sposobom możesz zachować swoją zdolność kredytową i z łatwością spłacać swoje zobowiązania.

Jak uniknąć długów?

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie długów jest oczywiście niezaciąganie kredytów i pożyczek. Niestety życie pisze dla nas różne scenariusze i czasem pożyczenie dodatkowej gotówki jest po prostu konieczne. Jeśli nie masz innego wyboru i musisz się zapożyczyć, to najlepiej będzie, jeśli zrobisz to w tradycyjnym banku. Prywatne firmy pożyczkowe to specyficzne miejsca, w których panują nieco inne zasady niż w bankach. Zobowiązania są tam też droższe, a na ich spłatę ma się zazwyczaj niewiele czasu.

Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze na samochód czy luksusowe wakacje, to zastanów się, czy na pewno tego potrzebujesz. Jeśli do tej pory radziłeś sobie bez tych rzeczy, to nie ma sensu się na nie zadłużać. Lepiej poczekać i samodzielnie odłożyć na nie pieniądze. Kupując coś za swoje pieniądze, nie musisz oddawać odsetek, a także pamiętać co miesiąc o spłacie rat. Pożyczając pieniądze w banku i prywatnych firmach pożyczkowych zawsze musisz oddać więcej, niż pożyczyłeś.

Oszczędzanie pieniędzy

Pieniądze warto odkładać zawsze – nawet jeśli nie masz z góry określonego celu. Życie od wypłaty do wypłaty może i jest wygodne, jednak w razie nieprzewidzianych sytuacji takich jak np. utrata pracy możesz popaść w długi. Lepiej co miesiąc odkładać niewielkie kwoty i tworzyć poduszkę finansową. Jeśli zachorujesz lub przez pewien okres trudno będzie Ci znaleźć pracę, nie będziesz musiał się martwić, że nie masz za co żyć. Oszczędności dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Jeśli jeszcze nie masz żadnych oszczędności, to warto to zmienić. Możesz oszczędzać nie tylko na poduszkę finansową, ale także na przyjemności, które chciałeś sfinansować kredytem.

Nie zaciągaj zbyt wielu zobowiązań

Nadmiar zobowiązań może sprawić, że w pewnym momencie stracisz kontrolę nad swoimi długami. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, staraj się nie zaciągać zbyt wielu kredytów a co gorsze spłacać długów innym zobowiązaniem. W taki sposób tworzysz pętle zadłużenia, z której ciężko jest w pewnym momencie wyjść.

Dodaj komentarz