Forma zatrudnienia a szanse na otrzymanie kredytu

Jak większość osób zdaje sobie sprawę, na zdolność kredytową wpływa wiele różnych czynników, które w zależności od wewnętrznych zasad banku potrafią się nieco różnić. Jednym z nich jest sposób, w jaki pozyskujemy swoje przychody – skąd, ile, jak często. Wobec tego jaka forma zatrudnienia daje najwyższe szanse na otrzymanie kredytu?

Która forma zatrudnienia jest najmilej widziana przez bank?

Niezmiennie banki preferują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Taką formę zatrudnienia uważa się za najbardziej stabilną i pewną.

Jednak osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia czy osobom samozatrudnionym obecnie znacznie łatwiej jest otrzymać kredyt, niż jeszcze kilka lat temu.

Najważniejsze jest, aby być w stanie wykazać regularny i wysoki dochód. Inna niż umowa o pracę forma zatrudnienia może być jednak szczególnie problematyczna w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie stabilność zatrudnienia jest dla banku szczególnie istotna.

Jeśli więc interesuje nas na przykład kredyt hipoteczny na remont, być może lepiej będzie wziąć zamiast tego kredyt gotówkowy. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej – może się to okazać przydatne.

Jakie są formy zatrudnienia?

Warto przybliżyć, z jakimi formami zatrudnienia możemy się spotkać, ponieważ nie każdy ma taką wiedzę.. Mianowicie formą zatrudnienia może być między innymi:

  • umowa o pracę
  • umowa zlecenie
  • umowa o dzieło
  • samozatrudnienie

Umowa o pracę może występować w różnych wariantach: na czas określony, nieokreślony, okres próbny lub zastępstwo. Wiąże się z koniecznością ponoszenia przez pracodawcę opłat z tytułu ubezpieczeń (zdrowotnego, społecznego, chorobowego), a także umożliwia pracownikowi wzięcie urlopu wypoczynkowego. Ponadto w przypadku umów o pracę obowiązuje wynagrodzenie minimalne.

Umowa zlecenie jest obecnie bardziej opłacalna niż niegdyś, ponieważ jest w pełni oskładkowana. Do tego również obowiązuje wynagrodzenie minimalne. Przy umowie zleceniu nie przysługuje pracownikowi za to między innymi urlop wypoczynkowy. To sprawia, że kredyt na umowę zlecenie https://splatapozyczek.pl/blog/kredyt-na-umowe-zlecenie-co-musisz-wiedziec/ nie jest zazwyczaj trudny do otrzymania.

Umowa o dzieło dotyczy konkretnego rezultatu, który jej wykonawca ma osiągnąć. W związku z tym nie wymaga ani płacenia składek zdrowotnych, ani nie trzeba w jej przypadku dostosowywać się do stawki minimalnej. Nie obowiązuje również urlop wypoczynkowy czy chorobowe.

Coraz popularniejsze staje się samozatrudnienie, czyli posiadanie własnej działalności gospodarczej. W takim wypadku pracodawca nie płaci za nas żadnych składek, a musimy się tym zająć sami. Ponadto nie przysługują nam urlop ani inne tego typu benefity.

Dodaj komentarz