Lepiej konsolidować zadłużenia w banku, czy w firmie pożyczkowej?

Kredyty i pożyczki konsolidacyjne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nie ma się co dziwić – rośnie w końcu też liczba osób, które spłacają jednocześnie wiele różnych zobowiązań. Nie jest to sytuacja przyjemna i oczywistym jest, że będziemy próbować jakoś się z niej wydostać. Ratunkiem może okazać się właśnie konsolidacja, której możemy dokonać zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Tylko która opcja jest bardziej korzystna? Lepiej konsolidować zadłużenia w banku, czy w firmie pożyczkowej?

Wady i zalety konsolidacji w banku

Kredyty konsolidacyjne pozwalają złączyć kilka zobowiązań o różnej wysokości i czasach spłaty (na przykład kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe czy karty kredytowe) w jedno, które powinno być dla nas korzystniejsze.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na taki ruch? Dzięki konsolidacji obniżamy swoją miesięczną ratę w porównaniu do sumy rat skonsolidowanych długów. Pozwala to na jej regularną i terminową spłatę, dzięki czemu nie musimy się liczyć z dodatkowymi odsetkami za spóźnienie.

Obniżając miesięczną ratę jednocześnie wydłużamy okres spłaty kredytu. Trzeba wziąć pod uwagę, że zwiększamy w ten sposób całkowity koszt kredytu. Jednak w sytuacji, w której nie stać nas na terminowe spłacanie rat, a konsolidacja to naprawi, nie powinno to być aż tak ważne.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, zobacz tu, a znajdziesz satysfakcjonującą odpowiedź.

Trzeba jednak wskazać, że otrzymanie kredytu konsolidacyjnego nie jest łatwe, a wręcz przeciwnie – w większości przypadków będzie bardzo trudne. Bank sprawdza historię kredytową i zdolność kredytową każdego potencjalnego kredytobiorcy, a biorąc pod uwagę, że po konsolidację sięgają zwykle osoby zadłużone, wyniki mogą nie być zadowalające. Rozwiązaniem może być w tym przypadku skorzystanie z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego.

Konsolidacja pozabankowa – czy warto?

Konsolidacja pozabankowa nie różni się mocno od kredytu konsolidacyjnego. Jest po prostu zazwyczaj nieco droższa, a jednocześnie wiąże się z mniejszą ilością formalności.

Firmy pożyczkowe są także wobec swoich klientów znacznie mniej wymagające niż banki – w tym przypadku niska zdolność kredytowa czy negatywna historia kredytowa nie będą aż tak dużym problemem.

W takim razie co bardziej się opłaca – konsolidacja w banku czy firmie pożyczkowej? To zależy od naszej zdolności kredytowej, a także od tego, czy zależy nam na czasie, mniejszej ilości formalności, czy może na jak największym zminimalizowaniu kosztów. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że chociaż wypowiedzenie umowy kredytowej (czyli spłacenie zobowiązania przed terminem) jest zazwyczaj możliwe, to często będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Sprawdź, żeby móc ocenić, czy konsolidacja rzeczywiście w danym przypadku się opłaca.