Finanse to pewna ilość zasobów materialnych. Istnieją również inne definicje, jedna z nich mówi, że jest to zespół stosunków ekonomicznych, które powstają w wyniku wykorzystania, tworzenia lub dystrybucji środków pieniężnych. Finanse są zawsze własnością przedsiębiorstwa, państwa lub osoby fizycznej.
Charakterystyka finansów
Stosunki finansowe charakteryzują się wieloma cechami. Opiera się ona zawsze na pieniądzu, który jest ostatecznie wymieniany na określone usługi lub towary. Poza tym, produkty wytworzone i usługi świadczone przez organizację również będą stanowiły stosunek finansowy. Finanse same w sobie charakteryzują się podziałem bogactwa państwa i podziałem zasobów pieniężnych.
W każdej ze sfer finansowych, codzienne operacje związane są z transferem środków pomiędzy podmiotami, jak również z ich przeznaczeniem. Oznacza to, że finanse odróżnia od innych pojęć ich forma pieniężna, która jest w stałym obiegu i zależy od wielu czynników politycznych i ekonomicznych.
Oprócz przepływów pieniężnych, z finansami mamy do czynienia również wtedy, gdy pełnią one funkcję dystrybucyjną. Na przykład mogą to być przepływy budżetowe skierowane na potrzeby publiczne i społeczne. Nie tylko finanse mogą pełnić funkcję wartości dystrybucyjnej PKB. Mogą to być kredyty, dochody i ceny.
Te kategorie z działalności gospodarczej wyróżnia szereg cech, które przejawiają się w określonych celach. Częścią akumulacji ze stosunków finansowych jest dochód netto, czyli zysk. Te procesy redystrybucji i dystrybucji tworzą specjalne rodzaje zasobów pieniężnych.
Istnieją 3 główne funkcje finansów, a mianowicie:
Kontrolna. Funkcja ta wyraża się wyłącznie poprzez kontrolę finansową nad jakościowym i ilościowym wykorzystaniem zasobów pieniężnych. Jego główną rolą jest analiza wyodrębnionych sfer aktywności podmiotów zarządzających. Przejawia się ona również w podziale wartości produktów na różnych etapach jej przemieszczania do funduszy i wydatkowania zgodnie z ich przeznaczeniem.
Dystrybucyjna. Przejawia się to w procesie wykorzystywania zgromadzonych wcześniej środków. Zostaną one następnie przydzielone do odpowiednich potrzeb i potrzeb w zakresie bezpieczeństwa finansowego systemów gospodarczych. W procesie tworzenia produktu społecznego funkcja działa jako akumulator zasobów pieniężnych.
Akumulacja. Innymi słowy, funkcja ta jest nazywana funkcją akumulacyjną. Jest to proces mobilizowania lub gromadzenia zasobów pieniężnych, które są niezbędne do pełnego funkcjonowania systemu gospodarczego. Czasami funkcja ta przejawia się w tworzeniu przychodów w przedsiębiorstwach, w tworzeniu budżetu państwa lub rodziny.