Płynność finansowa jest jedną z ważniejszych rzeczy dla każdej firmy. Daje ona możliwość rozwoju i zapewnia spokój właścicielowi przedsiębiorstwa. Niestety nawet najlepsza firma może borykać się z przejściowymi problemami finansowymi. Okresy, w których płynność finansowa zostaje przerwana, można jednak przetrwać dzięki kredytowi w rachunku bieżącym znanym również jako linia kredytowa. Co to jest i jak działa? Odpowiadamy.
Kredyt w rachunku bieżącym – co to?
Jest to produkt bankowy, który jest skierowany głównie do przedsiębiorców. Mogą z niego skorzystać średnie i duże firmy i jego celem jest zwiększenie płynności finansowej działalności gospodarczej. Kredyt w rachunku bieżącym pozwala kredytobiorcy na zadłużenie firmy do określonego limitu, który ustalony został w umowie. Ma on formę odnawialną i należy pamiętać o tym, że aby go dostać, należy mieć dobrą zdolność kredytową. Środki, które zostały wyznaczone w umowie, firma może wykorzystać w każdym momencie, jednak nie znajdują się one na koncie bankowym. Można to porównać do debetu na karcie kredytowej.
Na co można przeznaczyć linię kredytową?
Osoba, która prowadzi swoją firmę, może przeznaczyć ten rodzaj finansowania na dowolny cel. Tak jak tradycyjny kredyt gotówkowy, tak samo kredyt w rachunku bieżącym można przeznaczyć między innymi na:
– pokrycie wydatków firmy bądź ich części
– Sfinansowanie zakupu sprzętu, towaru lub też usług, które są niezbędne do tego, aby firma funkcjonowała
– spłatę rachunków
Dużą zaletą linii kredytowej jest to, że nie trzeba dokumentować tego, na co zostały przeznaczone środki pieniężne. Można też korzystać z pieniędzy w dowolnym momencie, co daje dużą swobodę kredytobiorcy.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taki kredyt?
Nie każdy przedsiębiorca może otrzymać tego typu finansowanie i warto wiedzieć kto może się o nie ubiegać. Jeśli chcesz otrzymać pozytywną decyzję kredytową, musisz:
– mieć rachunek bankowy na swoje nazwisko
– konto bieżące musi istnieć przynajmniej trzy miesiące
– mieć wysoką zdolność kredytową
Są to ogólne wymagania, które trzeba spełnić w większości banków. Warto też pamiętać, że jeśli kredytobiorca prowadzi firmę, której działalność nie wymaga zatrudnienia wielu pracowników oraz nie posiada osobowości prawnej, to nie ważne jest to czy rachunek bieżący jest prywatnym rachunkiem właściciela firmy, czy otworzy on go na potrzeby działalności.