Czy warto skorzystać z kredytu inwestycyjnego?

Żadna firma nie będzie się rozwijać, jeśli nie będzie doinwestowywana. Rozwijani firmy wymaga często bardzo dużych nakładów finansowych. Nie każdy właściciel takimi środkami dysponuje. Naprzeciw takim klientom wychodzą banki proponujące kredyty inwestycyjne. Co powinni o nim wiedzieć, zanim udadzą się do banku?

Dla kogo jest kredyt?

To produkt, o który mogą ubiegać się właściciele dużych, średnich i małych firm prowadzących już działalność. Mogą się o niego ubiegać także firmy, które dopiero rozpoczynają działalność, ale w ich przypadku formalności trwają znacznie dłużej.

Co można sfinansować środkami z kredytu?

Środki z kredytu muszą zostać przeznaczone na inwestycje, które przyczynią się do zwiększenia posiadanego przez firmę majątku. Można więc za nie zmodernizować lub wybudować nowe pomieszczenia dla firmy, kupić nowe linie produkcyjne, urządzenia biurowe, a nawet akcje.

Warunki konieczne do uzyskania kredytu

Planując inwestycje sfinansowane za środki z kredytu inwestycyjnego trzeba przede wszystkim przekonać bank, że są one opłacalne. Stąd konieczność przygotowania biznesplanu. Przygotowując biznesplan przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z usług doradcy kredytowego. Oczywiście firma musi wykazać się zdolnością kredytową. Bank zażąda także zabezpieczenia kredytu. Najczęściej banki zabezpieczają kredyty inwestycyjne poprzez:

  • wpis do hipoteki nieruchomości firmy;
  • polisę ubezpieczeniową na życie – konieczna jest cesja na bank;
  • weksel in blanco.

Oprocentowanie

Kredyty inwestycyjne mają zmienne oprocentowanie. Jakie więc odsetki trzeba zapłacić, zależy nie tylko od wysokości oprocentowania ustalonej przez bank. W przypadku kredytów w złotówkach wysokość oprocentowania zależy także od stopy WIBOR. Banki udzielają kredytów hipotecznych także w walucie obcej. W tym przypadku o wysokości oprocentowania zadecyduje stopa LIBOR/EURIBOR.

Żeby nie przepłacać na kredycie, dobrze jest wziąć go z pomocą eksperta, takiego jak pośrednik, którego można znaleźć pod adresem https://splatakredytow.pl/. Pomoże on w pozyskaniu kredytu na najlepszych możliwych warunkach.

Czas oczekiwania

Na rozpatrzenie wniosku przedsiębiorcy czekają stosunkowo długo. Oczekiwanie to wydłuża duża ilość niezbędnych dokumentów, które muszą zostać dołączone do wniosku. Czas oczekiwania na decyzję kredytową można skrócić, korzystając z usług dobrego pośrednika kredytowego, dostępnego tutaj: https://splatakredytow.pl/. Dzięki niemu formalności zostaną zredukowane do minimum.