Otrzymanie pożyczki w banku czasami wcale nie jest takie proste. Instytucje te wymagają bardzo często różnych zaświadczeń o zarobkach z ZUS, czy Urzędu Skarbowego, albo po prostu uznają, że nie mamy płynności finansowej. I pożyczka lub kredyt nie zostają nam przyznane. Nie zamyka nam to jednak drogi do uzyskania potrzebnych nam w danej chwili pieniędzy. Na polskim rynku działa bardzo wiele instytucji pozabankowych, które również udzielają pożyczek i kredytów na zasadach często dużo mniej skomplikowanych, niż same instytucje bankowe. Co więcej, o taką pozyczkę, bardzo często można ubiegać się nawet online. Jakie są podstawowe cechy tego typu pożyczek i kredytów oferowanych przez instytucje pozabankowe?
Przede wszystkim do minimum ograniczona jest kwestia formalności. Instytucje pozabankowe prawie zawsze wymagają od klienta tylko i wyłącznie dowodu osobistego. Nie ma potrzeby przedstawiać zaświadczeń o dochodach, czy innych dokumentów. Jedynym istotnym dokumentem, jest własny dowód osobisty.
Drugim elementem, jest bardzo szybka decyzja. Podmioty wyspecjalizowane w tego typu pożyczkach i kredytach zazwyczaj cechują się bardzo szybką informacją o decyzji, co do udzielonej lub nie, pożyczki. Najczęściej następuje to nawet w przeciągu dziesięciu minut, a wpłata pieniędzy na konto, czy do ręki, następuje w ciągu 24 godzin.
Spłata rat dopasowywana jest indywidualnie do klienta. Znaczy to, że klient może sam zadecydować, jak chce ustalić wysokość rat, ile ma ich być, oraz, czy będą wzrastały, czy malały wraz ze zbliżającym się końcem okresu pożyczki.
Bardzo często instytucje pozabankowe nie pobierają żadnych dodatkowych opłat, ani tym bardziej prowizji, za udzielenie pożyczki. Wiąże się to z faktem, że jakoś muszą zachęcić klienta do wybrania właśnie ich instytucji. Najłatwiej jest właśnie poprzez zerowe dodatkowe opłaty.
Na koniec warto dodać, że wysokość pożyczki w tego rodzaju instytucjach, waha się zazwyczaj od 100 złotych do nawet 100 000 złotych, rozpiętość jest więc szeroka.