Charakterystyka kart płatniczych

Zaległość spłaty kwoty minimalnej w zadeklarowanym czasie owocuje doliczeniem oprócz odsetek pobocznej opłaty za spóźnienie (zależnie od banku 20-50 zł). Czas spłaty to termin, w którym pieniądze muszą znaleźć się na rachunku karty w banku. Jeśli zatem realizujemy transakcję na poczcie, powinniśmy uczynić to nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli dokonujemy transferu z banku, najodpowiedniej uczynić to dwa dni przed czasem.

Jeśli natomiast mimo uciekających terminów nie zrobimy spłaty zadłużenia, narażamy się na koszty windykacyjne. Informacja telefonicznaalbo odwiedziny pracownika banku mogą kosztować nawet 100 zł.

Wypada także kierować uwagę, by nie przekroczyć limitu zobowiązania. Dotyczy to tzw. wypukłych kart bankowych, jakimi można płacić dodatkowo tam, gdzie nie ma elektronicznych terminali, jakie analizują, czy klient ma na karcie odpowiedni limit do wykonania transakcji. Jednak, gdy transakcja zachodzi ręcznie, takiego kontrolowania nie ma, co może owocować takim właśnie przekroczeniem limitu.

W wyniku przekroczenia limitu z winy klienta instytucje finansowe biorą od posiadaczy kart opłatę wynoszącą około 50 zł.

Karty Bankowe – Kolejne koszty przy wykorzystywaniu karty kredytowej:
Ubezpieczenie od kradzieży karty (0-12 zł miesięcznie). Jest to polisa chroniąca kartę na wypadek kradzieży. Coraz regularniej jednak instytucje finansowe dokładają do kart ubezpieczenia inne, np. rabunku gotówki czy materiału nabytego kartą. W niektórych instytucjach finansowych ubezpieczenie jest gratisowe, w innych jest płatne. Może być również dobrowolne lub obowiązkowe. Asekuracja spłaty obciążenia (0,06-0,36 proc. salda zobowiązania miesięcznie). W ramach takiego ubezpieczenia TU spłaca debet na karcie w okoliczności śmierci lub straty możliwości pracy przez posiadacza karty. Odpłatność za ochronę jest co miesiąc szacowana na podstawie salda zobowiązania lub limitu kredytowego. W większości banków wolno z tego ubezpieczenia zrezygnować. Koszty za przekroczenie limitu (20-60 zł). O ile przekroczymy udzielony nam przez instytucję finansową limit na karcie. To może się zdarzyć, gdy płacimy kartą tam, gdzie nie są używane elektroniczne terminale do obsługi kart, np. w taxi. Opłata za spóźnioną spłatę (20-60 zł). Jeśli nie zrobimy spłaty minimalnej w podanym przez instytucję finansową czasie, zapłacimy te koszty.

Dodaj komentarz