Czy dziecko wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to czynnik, który w dużej mirze decyduje o tym, czy otrzymamy kredyt i jaką będzie miał on wysokość. Nie ważne czy będzie to kredyt hipoteczny, czy też kredyt oddłużeniowy – bank zawsze oblicza zdolność kredytową kredytobiorcy i analizuje czy przyznać mu kredyt, czy też nie. Czynników, które na nią wpływają, jest bardzo dużo, a każdy bank indywidualnie podchodzi do analizy. Wiele młodych rodziców zastanawia się jednak czy posiadanie dziecka ma wpływ na zdolność kredytową, a jeśli tak to czy lepiej wziąć kredyt, zanim pojawi się dziecko, czy nie ma to znaczenia?

Co ma wpływ na zdolność kredytową

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na ocenę zdolności kredytowej wpływ ma wiele czynników. Większość banków weźmie jednak pod uwagę takie rzeczy jak:

– wysokość dochodów oraz rodzaj umowy, na którą pracujesz,
– źródło i częstotliwość otrzymywania dochodów,
– historię kredytową,
– wiek i stan cywilny,
– liczbę osób, którą utrzymujesz,
– wysokość wkładu własnego, wysokość kredytu i długość spłaty.

To tylko część rzeczy, które mogą mieć wpływ na ocenę, jaką wystawi Ci bank. Nie ma jasno określonych wytycznych, określanych przez banki jednak te wymienione przez nas są z pewnością kluczowe podczas oceny.

Co obniża zdolność kredytową?

Zdolność kredytową może obniżać między innymi brak umowy o pracę, bycie singlem, brak historii kredytowej, długi i wysokie koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Ten ostatni czynnik może wiązać się bezpośrednio z tym, czy dzieci wpływają na zdolność kredytową. Bank przyjmuje, że im więcej osób z Tobą zamieszkuje, tym większe koszty utrzymania musisz ponosić. Jak się więc domyślasz fakt, że posiadasz dzieci, ma wpływ na zdolność kredytową, ponieważ według banku podnoszą one koszty utrzymania – co jest prawdą.

Każdy bank ma inne podejście do dzieci w gospodarstwie domowym. Według jednych znacznie będą one podnosić koszty utrzymania i zmniejszać zdolność kredytową, zaś według innych nie ma to dużego znaczenia. Podczas oceny Twojej zdolności kredytowej bank weźmie pod uwagę, ile dzieci masz na utrzymaniu i w jakim są one wieku. W ocenie banku utrzymanie jednego dziecka może wynosić od 200 do 700 złotych miesięcznie. Dzieci pełnoletnie, które pracują, będą traktowane jedynie jako domownicy i nie będą znacząco wpływać na Twoją zdolność kredytową. Sytuacja wygląda już nieco inaczej w przypadku dzieci w wieku szkolnym, które są najdroższe w utrzymaniu w ocenie wielu banków.

Zanim więc weźmiesz kredyt oddłużeniowy lub hipoteczny i zastanawiasz się, czy pierw wziąć kredyt i powiększyć rodzinę, czy na odwrót to przejdź się do poszczególnych placówek i dowiedz się, jak wyglądałaby sytuacja w przypadku, gdybyś miał dzieci na utrzymaniu.

Dodaj komentarz