Czy BIK wpływa na naszą zdolność kredytową

Odpowiedź na to pytanie powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, choć pokrótce, tego czym jest zdolność kredytowa. Wtedy wszystko stanie się jasne.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to pojęcie dość złożone. Przede wszystkim składa się na nią sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy oraz jego historia kredytowa. Sytuacja finansowa całokształt naszych przychodów, wydatków i kosztu zobowiązań. To pozwala bankom, mniej więcej określić, czy w naszym domowym budżecie po dokonaniu wszelkich opłat pozostają nam środki, które mogą posłużyć na spłatę raty nowego kredytu.

Na naszą zdolność kredytową znacząco wpływa także nasza przeszłość kredytowa. Aby sprawdzić wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, bank za pomocą historii kredytowej w BIK, sprawdza, czy wcześniej wywiązywaliśmy się z zawartych umów i terminowo spłacaliśmy zaciągnięte zobowiązania finansowe.

Zdolność kredytowa to inaczej mówiąc zdolność do spłaty zadłużenia, na które się decydujemy.

Czy BIK wpływa na naszą zdolność kredytową

Weryfikacja każdego kto występuje z wnioskiem o kredyt w banku jest obowiązkowa. Zatem jeśli decydujemy się złożyć wniosek o udzielenie kredytu bankowego mamy pewność, że bank zweryfikuje nas w BIK.

Historia w BIK to tak jakby składowa pojęcia zdolności kredytowej. Inaczej mówiąc, jeśli mowa o zdolności kredytowej nie możemy pominąć weryfikacji w BIK. I bezapelacyjnie, dane w BIK mają wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej przez bank. Niezależnie od tego w jak dobrej sytuacji finansowej się znajdujemy, jeśli nie przejdziemy pozytywnie weryfikacji pod kątem historii kredytowej w BIK, nie otrzymamy kredytu w banku.

Warto zatem od samego początku dbać o swoją historię kredytową. O ile negatywny wpis w BIK bezpośrednio na nas nie wpłynie, o tyle może okazać się przysłowiowym „gwoździem do trumny” kiedy będziemy starać się o kolejny kredyt w przyszłości.

Co więcej, jeśli w przyszłości planujemy np. starać się o wyższy kredyt mieszkaniowy, warto również zadbać o budowę swojej historii kredytowej. Dlaczego jest to istotne? Banki, które nie mogą zweryfikować potencjalnego klienta w BIK, bowiem nigdy nie brał on żadnych kredytów czy pożyczek, a teraz chce kredytować środki w wysokości setek tysięcy złotych, nie są w stanie sprawdzić czy jest wiarygodnym partnerem. Nie dają także kredytu zaufania bezpodstawnie. Dlatego też osoba, z czystą kartą w BIK, jest traktowana praktycznie na równi z osobami, o negatywnej historii w BIK, a zatem zmniejsza się ich szansa na pozytywna decyzję w banku w sprawie przyznania kredytu opiewającego na wysokie kwoty.