BIK – zadbaj o swój wizerunek kredytobiorcy

Pozytywny wizerunek to coś, co bardzo ułatwi nam uzyskanie kredytu. Uzyskamy go dzięki pozytywnej historii kredytowej w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jest to rejestr, gdzie wpisana zostaje każda osoba, mająca zaciągnięte obecnie zobowiązanie. Banki wysyłają do systemu informację, czy taka osoba spłaca raty w terminie. Ułatwia to pracę innym bankom, pragnącym ustrzec się przed nieuczciwymi klientami. Pierwsze taki rejestr powstał już w okresie międzywojennym, poza granicami naszego kraju stało się to już ponad sto lat temu.

 BIK-Biuro Informacji Kredytowej -dbajmy o pozytywny wizerunek

Jak widać, zapotrzebowanie na takiego typu usługi jest spore i właściwe nie tylko naszym czasom. Takie rejestry w aktualnych czasach istnieją w większości państw, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej.
Klienci banków często sami zgadzają się, aby ich dane figurowały w takich miejscach. Jest to bowiem najlepszy sposób, aby w oczach banku stać się wiarygodnym klientem. Zwiększy to bardzo szanse na uzyskanie zwłaszcza dużych kredytów hipotecznych. To z danych przesyłanych przez banki oraz Skoki tworzony jest w BIKu nasz portret finansowy. Warto więc zadbać, by nie był on negatywny. Stać się tak może, jeżeli nie będziemy spłacali rat kredytu dłużej niż trzy miesiące, bez konsultacji z bankiem. Sami możemy sprawdzić, czy dane w BIK są aktualnie i nie wkradła się gdzieś pomyłka. Wystarczy złożyć wniosek o udostępnienie raportu. Od jakiegoś czasu można dostępne są raporty z oceną punktową. Dzięki nim przekonamy się, jaką szansę w oczach banku mamy na kredyt. Na podstawie danych przesłanych przez banki i zawartych w BIK, system obliczą ocenę punktową, na podstawie, której określa się ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

Aby otrzymać taką informację o ocenie punktowej, należy złożyć wypełniony wniosek o Raport PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej. Poza tym, gdy spłacimy jakieś zobowiązanie, warto zgodzić się na przechowywanie naszych danych w BIKu. Dlatego każdy, który chce być postrzegany, jako wartościowy uczestnik rynku finansowego, powinien zadbać o udostępnienie i przechowywanie danych o spłacie zobowiązań.Bywa, że przeszkodą w otrzymaniu kredytu jest nie tylko negatywna historia w BIK lub brak zdolności kredytowej, jednak może być to również brak jakiejkolwiek przeszłości kredytowej. Historia kredytowa może zostać udostępniona również dla zagranicznych instytucji. Może być to pomocne, jeżeli zamierzamy opuścić nasz piękny kraj i zamieszkać za granicą.

Dodaj komentarz