Darmowe konto firmowe – czy to w ogóle możliwe?

Darmowe konto firmowe – czy to w ogóle możliwe?

Jednym z kluczy do odniesienia sukcesu w biznesie jest ograniczenie kosztów przy jednoczesnej maksymalizacji przychodów. Szczególnie istotne są tutaj takie koszty, jak zatrudnienie, oprogramowanie, surowce, a także niezbędne usługi – w tym między innymi konto bankowe.

Bez konta bankowego niemal nie da się już bowiem prowadzić firmy w Polsce. M.in. dlatego, że w przypadku niektórych transakcji wymagane jest zachowanie formy przelewu i nie można przekazać pieniędzy w gotówce. Można więc zapytać, istnieje takie konto dla firm, które nie wiąże się z absolutnie żadnymi kosztami? Kto może z niego skorzystać? Odpowiadamy!

Czy banki oferują darmowe konto firmowe?

Zasadniczo nic nie powstrzymuje banków przed tym, żeby oferować darmowe konto firmowe (przy czym “darmowe” zwykle odnosi się do braku opłat za podstawowe operacje, takie jak bankomaty, przelewy i karty, a nie bardziej niszowych usług).

W praktyce jednak jeśli takie oferty się pojawiają, to wiążą się one z pewnymi zastrzeżeniami i warunkami, z których trzeba zdawać sobie sprawę, zanim wybierze się daną ofertę. Podobnie jest zresztą w przypadku wielu kont osobistych, więc jeśli ktoś kiedyś szukał konta osobistego, to powinien wiedzieć mniej więcej, czego się spodziewać.

W praktyce wygląda to zazwyczaj w ten sposób, że darmowe konto firmowe jest dostępne, ale żeby faktycznie było bezpłatne, to w danym miesiącu trzeba spełnić określone wymagania. Na przykład zrealizować określoną ilość transakcji, wpłacić lub przelać określoną sumę i tym podobne.

Jeśli w jednym miesiącu wymagania nie zostaną spełnione, to za ten okres rozliczeniowy opłata zostanie pobrana, ale już w następnym można znowu mieć konto za darmo, jeśli tym razem uda się warunki zrealizować.

Drugi, często spotykany, wariant nie stawia żadnych określonych progów, czy zadań do wypełnienia, ale wskazuje okres, przez który opłaty nie będą pobierane, po zakończeniu którego rozpocznie się ich naliczanie. Czyli na przykład przez pierwsze dwa lata po założeniu konta podstawowe operacje są za darmo, potem będzie już trzeba za nie płacić.

Darmowe konto firmowe – sprawa kluczowa dla początkujących firm

Żadna firma nie chce niepotrzebnie przepłacać, natomiast to młodym, niewielkim firmom opłaty za prowadzenie konta mogą najbardziej dawać się we znaki. Wydawałoby się, że kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie to niedużo, ale na początku prowadzenia działalności liczy się każda złotówka.

Jako ciekawostkę można więc dodać, że niektóre banki mają specjalną ofertę właśnie dla początkujących przedsiębiorców. W skład takich ofert często wchodzą nie tylko darmowe konta bankowe, ale także usługi księgowe czy prawne (aczkolwiek one są zwykle darmowe przez znacznie krótszy okres, jeśli w ogóle).

Dodaj komentarz