Czy warto mieć kartę debetową?

Tak zwana karta debetowa jest proponowana przez wiele banków. Są osoby, które nie korzystają z tej oferty, ale są też i takie, które bardzo chętnie przyjmują ją od banku. Skąd takie rozbieżności? Czy warto się na nią decydować? Czy uratuje ona nasz domowy budżet, czy raczej sprawi nam kłopoty?

Kiedy dostaniemy kartę debetową?

Kartę debetową możemy otrzymać tylko od tego banku, w którym założyliśmy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli konto osobiste. Wiele osób myli kartę debetową z kartą kredytową. Są to jednak dwa odrębne produkty bankowe. W przypadku karty debetowej nie zaciągamy żadnego kredytu.

Czy korzystanie z karty debetowej wiąże się z ryzykiem?

Jej posiadanie nie jest obarczone żadnym ryzykiem. Jak wspomniano wyżej – żaden kredyt nie jest zaciągany na karcie debetowej.

Umożliwia ona tylko dostęp do posiadanych przez nas na koncie środków finansowych, środków tych nie możemy przekroczyć. Dlatego nie bójmy się, że przyjmując kartę debetową, zaciągniemy wysoki kredyt, który później będziemy musieli spłacić.

Zalety karty debetowej

Jedną z zalet karty debetowej jest możliwość zapłacenia za zakupy nawet wtedy, kiedy nie mamy przy sobie gotówki. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, ale czasem z wielu względów także bezpieczne.

Nie musimy obawiać się, że zapłacimy za zakupy nawet wtedy, kiedy mamy już puste konto. Przed dokonaniem płatności, terminal wykonania połączenie z bankiem i sprawdzi, czy posiadamy środki na koncie. Jeżeli tak, należna kwota zostanie ściągnięta z naszego konta.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży pieniędzy?

Posiadacze kart debetowych powinni je właściwie chronić. Nie należy nosić w portfelu numeru PIN i karty. W przypadku kradzieży portfela złodziej wykorzysta okazję i wyczyści nam konto. Pamiętajmy także, że banalny numer PIN (na przykład data urodzenia) jest złym pomysłem.

Także PIN, który jest kombinacją jednocyfrową. Jeżeli będziemy pamiętali o powyższych zasadach, możemy zdecydować się na posiadanie karty debetowej i do tego nosić ją przy sobie bez obawy, że pieniądze znikną z naszego konta.

Dodaj komentarz