Plac budowy często kojarzy nam się jedynie z wylewaniem betonu, stawianiem pustaków czy wysoko gabarytowym sprzętem. Mało mówi się o wykorzystaniu w trakcie robót deskowania, czyli szalowania różnego rodzaju. Są to konstrukcje, najczęściej wykonane z drewna lub metalu, które służą do podtrzymywania kształtu betonu w trakcie jego wylewania. Są niezwykle istotne, zwłaszcza na początkowym etapie prowadzenia prac. Z tego względu należy przyłożyć ogromną wagę w trakcie ich wyboru, własnej konstrukcji czy zakupu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szalowania? Jakie mamy rodzaje szalunków?
W ofercie producentów spotkać możemy różne formy konstrukcyjne. Niektóre z nich będą lepsze przy prowadzeniu małych prac budowlanych, inne staną się konieczne przy stawianiu dużych budowli i tych bardziej skomplikowanych. Wyróżnia się trzy rodzaje deskowania ze względu na ich sposób użycia. Mamy:
– szalunki przestawne;
– szalunki przesuwne;
-szalunki ślizgowe.
Czym one się różnią? Opiszmy w kilku słowach każdy z nich. Szalunki przestawne są to formy, które należy zdemontować w tym samym miejscu, w których zostały one zamontowane. Oznacza to, że w przypadku chęci ich ponownego użycia w innym miejscu należy je ponownie złożyć i rozłożyć w miejscu docelowym. Oczywiści szalunki składamy dopiero po zastygnięciu betonu. Wtedy konstrukcja staje się stabilna i nie potrzebuje dodatkowych wzmocnień. Rozwiązanie to wymaga sporego nakładu czasu, jednak przydaje się, gdy nasza przestrzeń jest ograniczona. Łatwiej bowiem przesuwać poszczególne elementy niż całą konstrukcję. Drugie rozwiązanie, szalunki przesuwne to deskowania, które można swobodnie przesuwać z miejsca na miejsce bez konieczności ich demontażu. Kiedy beton zastygnie po prostu przenosimy ją w inne miejsce i możemy ponownie wykorzystać. W porównaniu z pierwszym rodzaj znacznie oszczędza czas, wymaga jednak przestrzeni, by można było je swobodnie przetransportować. Ostatnie rozwiązanie, szalunki ślizgowe to konstrukcja, która również nie wymaga demontażu, ale jej przesuwanie odbywać się może tylko w jednej płaszczyźnie. Najczęściej przesuwa się je do góry. Oprócz gotowych rozwiązań mamy również szalunki indywidualne, czyli takie które sami możemy wykonać przy pomocy desek czy płyt wiórowych i gwoździ. Przyda się ono przy konstrukcjach prostych i małych, jak np. wylanie schodów albo budowa fundamentów ogrodzenia. Można je również zastosować przy nietypowych kształtach, odpowiednio docinając deski. Pamiętajmy, że ten sposób określa się jako jednorazowego użytku, jednak gdy deski nie są jeszcze zniszczone możemy je wykorzystać ponownie w innym miejscu konstrukcji.
W zależności od miejsca zastosowania szalunki podzielić możemy na szalunki do wykopów, szalunki stropowe oraz ścienne. Materiał ich wykonania zależny jest od ceny oraz miejsca, w którym mają one znaleźć zastosowanie. Drewniane będą z reguły mniej stabilne, ale pamiętajmy, że nie zawsze zachodzi potrzeba zastosowania tych droższych metalowych. Dokładnie przeanalizujmy, do czego potrzebne nam będą szalunki, a jeśli sami nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, skorzystajmy z pomocy specjalisty. On na pewno doradzi i dzięki temu zyskamy nie tylko czas i pieniądze, ale również nie będziemy musieli martwić się o poziom bezpieczeństwa w trakcie wykonywania prac budowlanych. A to przecież bezpieczeństwo, a nie cena jest najważniejsza w trakcie wykonywania takich robót.