Jak zawiesić kredyt? Czyli odroczenie spłaty kredytu

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sytuację gospodarczą kraju. Znacznie odbiła się także na wielu prywatnych kieszeniach. Nikt kto zaciągnął kredyt w 2019 roku lub wcześniej nie mógł przewidzieć pandemii i pogorszenia sytuacji finansowej. Jednak kredyty dalej trzeba spłacać. Żeby chociaż trochę ułatwić zadłużonym sytuacje, w Tarczy antykryzysowej pojawił się zapis o możliwości zawieszenia spłaty kredytu. Zobacz na czym polega zawieszenie spłaty i jak tego dokonać. 

Zawieszenie spłaty: co to jest?

Tak naprawdę zawieszenie kredytu nie jest nową możliwością, jaką oferują banki. Jednak do tej pory była ona obwarowana wieloma warunkami i bardzo trudna do uzyskania. Wraz z Tarczą antykryzysową 4.0 pojawił się nowy zapis, który jednorazowo ułatwiał odroczenie spłaty. Tarcza antykryzysowa 4.0 uchwalona w czerwcu 2020 nakazuje bankom udzielenie bezpłatnych “wakacji kredytowych” klientom, którzy ucierpieli ekonomicznie w wyniku pandemii. Zawieszenie spłaty jest po prostu odroczeniem spłaty zobowiązania finansowego. 

Jak zawiesić spłatę kredytu?

Pandemia koronawirusa obiła się na nie jednym kredytobiorcy. Jeśli należy do grona osób, które w wyniku pandemii utraciły pracę lub Twoje dochody znacznie się zmniejszyły, a jednocześnie posiadasz aktywny kredyt, to możesz ubiegać się o odroczenie spłaty. Z “wakacji kredytowych” może skorzystać każda osoba, która po 13 marca 2020 straciła pracę lub główne źródło dochodu. Zawieszenie spłaty może trwać maksymalnie 3 miesiące i dotyczy zarówno kredytu hipotecznego jak i gotówkowego. Możesz także zawiesić spłaty leasingu. Co ważniejsze w trakcie “wakacji kredytowych” bank nie może naliczać odsetek ani pobierać żadnych opłat z tytułu składek. 

Jak zawiesić spłatę kredytu? Przede wszystkim musisz złożyć do banku, w którym posiadasz kredyt wniosek o odroczenie spłaty. We wniosku umieszczasz dane, które mogą Cię zidentyfikować jako odbiorcę. Formularz znajdziesz na stronie banku i na jego podstawie spłata kredytu zostanie zawieszona. Złożenie wniosku odbywa się za pomocą maila, systemu online danego banku lub w oddziale. Najwygodniejszą opcją jest wysłanie formularza online. Dzięki temu nawet nie musimy wychodzić z domu. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności zaloguj się do systemu elektronicznego swojego banku. Następnie wypełnij formularz znajdujący się na stronie i wyślij za pomocą przycisku. Jeśli wnioskujesz o “‘wakacje kredytowe” na podstawie Tarczy antykryzysowej, to pamiętaj, że musisz dołączyć oświadczenie o utracie pracy lub głównego źródła dochodu.