Weryfikacja zdolności kredytowej – co trzeba wiedzieć?

Brak gotówki na zakup mieszkania czy wykonanie remontu to problem, który doskwiera wielu osobom. Na szczęście z pomocą przychodzą instytucje, które mogą udzielić pożyczki lub kredytu. Zanim jednak złożymy wniosek w wybranym banku, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Dzięki temu można się dowiedzieć, o jaką maksymalną kwotę możemy się ubiegać. Przyjrzyjmy się, jak sprawdzić zdolność kredytową.

Co o jest zdolność kredytowa?

Zdolnością kredytową oznaczamy zdolność do spłacenia w określonym czasie kwoty, którą pożyczyliśmy wraz ze wszystkimi naliczonymi odsetkami. Ocena ta jest ważna głównie dla banków, które w ten sposób, przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej, chcą zminimalizować swoje ryzyko oraz upewnić się, że klient regularnie będzie dokonywał spłat.

W przypadku firm pożyczkowych, które udzielają krótkoterminowych pożyczek, weryfikacja ta jest uproszczona i trwa zaledwie parę minut. Dlatego też z pożyczek tych chętnie korzysta wiele osób, a ich popularność wciąż rośnie.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Gdy zastanawiamy się, jak sprawdzić zdolność kredytową i w jaki sposób jest ona sprawdzana przez bank – warto poznać szczegóły tego procesu. Szczegółowa analiza obejmuje część ilościową i jakościową. Pierwsza z nich to skontrolowanie sytuacji finansowej klienta oraz zestawienie przychodów z wydatkami. Każdy bank może mieć swoje własne wytyczne, ale aspekty najczęściej brane pod uwagę to: wysokość dochodów i ich regularność, miesięczne koszty utrzymania oraz aktualnie spłacane kredyty i pożyczki.

Analiza jakościowa jest to weryfikacja pod kątem czynników, które mogą mieć wpływ na to, jak dana osoba będzie się wywiązywała ze spłaty. Są to takie czynniki jak: wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, sytuacja zawodowa oraz historia kredytów.

Jak sprawdzić zdolność kredytową przed wizytą w banku?

Zanim odwiedzimy odpowiednią placówkę, warto dołożyć starań, by samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będzie można w przybliżeniu określić, o jaką kwotę klient będzie mógł wnioskować. Jest to również oszczędność czasu, gdyż nie marnuje się go na rozpatrzenie wniosku, który mógłby zostać odrzucony przez zbyt wysoką kwotę.

Warto skorzystać ze sprawdzenia zdolności kredytowej szczególnie wtedy, gdy w planach mamy zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Dzięki temu można ograniczyć się poszukiwaniach, tylko do tych nieruchomości, które mieszczą się w przewidywanym budżecie – przez to możemy uniknąć niemiłych niespodzianek.

Przypomnijmy, że najlepszym miejscem na sprawdzenie zdolności kredytowej jest bank – można to zrobić w oddziale lub przez telefon. Szybszym i wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów zdolności kredytowych, które bez problemu można znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych. Są to narzędzia bezpłatne, dzięki którym można obliczyć zdolność kredytową dla kredytu gotówkowego oraz hipotecznego. Po wpisaniu odpowiednich parametrów, takich jak, m.in.: okres spłaty, oprocentowanie oraz rodzaj rat, informacje o dotychczasowych zobowiązaniach, miesięczny przychód oraz liczebność gospodarstwa domowego, otrzymamy gotowy wynik, jakim jest maksymalna kwota kredytu.