Poduszka finansowa – co to jest i jakie daje korzyści

W życiu każdego z nas zdarzają się różne nieprzyjemne sytuacje, które negatywnie mogą wpłynąć na nasze finanse. Może to być nagła utrata pracy, choroba, która uniemożliwia nam pracę zawodową lub po prostu nieoczekiwany wydatek, na który nie byliśmy gotowi. W takich sytuacjach może nam pomóc nie pożyczka w 15 minut a porządna poduszka finansowa. Zobacz, czym ona jest i jak ją stworzyć.

Co to jest poduszka finansowa

Poduszka finansowa https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ jest pewnego rodzaju funduszem, który możemy wykorzystać w awaryjnych sytuacjach. To także nic innego jak oszczędności na czarną godzinę. Poduszka finansowa ma na celu pomóc nam przetrwać w trudnych sytuacjach, gdy stracimy płynność finansową lub nagle będziemy musieli opłacić niespodziewane wydatki. Dzięki niej nie będziemy musieli się aż tak stresować i będziemy mieli za co żyć w trudnych chwilach np. po stracie pracy. Zycie może nam przyszykować wiele niespodziewanych sytuacji, w których posiadanie oszczędności okaże się niezbędne i w pewnym sensie nas uratuje.

Niestety prawda jest taka, że bardzo mało Polaków oszczędza na poduszkę finansową, a duża część nawet nie wie, że coś takiego istnieje. Nie jesteśmy narodem, który chętnie oszczędza i większość z nas żyje po prostu z miesiąca na miesiąc, nie odkładając na później żadnych pieniędzy. Tłumaczymy to sobie najczęściej zbyt niskimi dochodami i tym, że nie mamy z czego odkładać. Należy jednak pamiętać, że o wiele lepiej jest odkładać regularnie małe kwoty niż nie robić tego wcale lub jedynie od święta.

Ile pieniędzy powinno znaleźć się w poduszce finansowej?

Poduszka finansowa ma służyć do miękkiego lądowania podczas problemów finansowych. Należy więc zadbać o to, aby była jak najbardziej solidna i zamortyzowała nasz upadek jak najlepiej. Nasz fundusz awaryjny powinien być na tyle duży, że nie poczujemy upadku i spokojnie przetrwamy trudny okres.

Specjaliści twierdzą, że poduszka finansowa powinna wynosić przynajmniej trzy nasze miesięczne wypłaty. Pamiętaj jednak, że im więcej oszczędności tym lepiej i regularnie powinieneś zapełniać swoją poduszkę. Najlepiej by było, gdyby oszczędności pozwalały Ci na spokojne życie przez pół roku, a nawet rok w momencie, gdy stracisz płynność finansową. Zagwarantuje Ci to komfort psychiczny i nie będziesz musiał się martwić o to, że nie będziesz miał za co przeżyć.

Wysokość oszczędności powinna być też zależna od naszej indywidualnej sytuacji, od tego ile mamy osób na utrzymaniu i ile kosztuje nas miesięczne utrzymanie. Pieniądze możesz przechowywać na koncie oszczędnościowym lub lokacie gdzie będą same na siebie pracować i rosnąć. Najgorszym rozwiązaniem będzie trzymanie ich w przysłowiowej skarpecie, gdzie najszybciej będą tracić na wartości.

Nie daj się zaskoczyć

Skoro już wiesz, czym jest poduszka finansowa i ile powinno być w niej pieniędzy, to zacznij ją budować już dziś. Pożyczka w 15 minut nie będzie rozwiązaniem Twoich problemów finansowych, jeśli będą one trwały kilka miesięcy. Wręcz przeciwnie, może spowodować, że wpadniesz w spiralę zadłużeń, a wtedy pomoże tylko kredyt konsolidacyjny z Bydgoszcz Habza Finanse. Zamiast brać kredyty lub pożyczki w trudnych sytuacjach wesprzesz się swoją poduszką finansową i będziesz niezależny finansowo.